Skupština Crne Gore je danas izabrala poslanicu Socijalističke narodne partije (SNP) Danijelu Đurović za novu predsednicu parlamenta.
Za izbor Đurović, druge žene na čelu crnogorskog parlamenta, glasalo je 45 od 48 prisutnih poslanika.
Za njen izbor su glasale partije koje su ranije podržale pad vlade Zdravka Krivokapića, prekompoziciju parlamentarne većine i dogovor o novoj manjinskoj vladi. Uz SNP, to su i Građanski pokret URA, Socijaldemokratska partija (SDP), Demokratska partija socijalista (DPS) i manjinske stranke.
Te partije će činiti ili podržavati novu vladu Crne Gore, o čijem sastavu i programu će se Skupština izjasniti u nastavku današnjeg zasedanja na Cetinju.
Đurović je posle izbora rekla da joj je „velika čast što je kao žena“ izabrana na visoku državnu dužnost i izrazila uverenje da će svi zajedno smoći snage da prevaziđu „duboko ukorenjene podele u društvu“.
Na čelu Skupštine Đurović je nasledila lidera Demokratske Crne Gore Aleksu Bečića, smenjenog početkom februara.
Skupština nastavlja rad raspravom o izboru nove vlade, čiji je mandatar potpredsednik dosadašnje vlade Dritan Abazović, lider Građanskog pokreta URA.
Abazović je dobio mandat za sastav vlade posle pada kabineta Zdravka Krivokapića, početkom februara.
Sednicu Skupštine bojkotuju poslanici Demokratskog fronta (DF) i Demokratske Crne Gore, koji su bili deo doskorašnje parlamentarne većine. Oni se protive manjinskoj vladi za koju navode da predstavlja „izdaju izborne volje“ građana.
Abazović je u ekspozeu najavio da će prioritet vlade biti borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i ubrzanje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.
Uz Abazovićev pokret URA, vladu će činiti i stranke nacionalnih manjina, SDP i SNP, dok će njene odluke u Skupštini podržavati najveća opoziciona partija, DPS Mila Đukanovića.
Predsedavajući sednici Ervin Ibrahimović (BS) konstatovao je da postoji kvorum, nakon čega su konstatovane ostavke poslanika Strahinje Bulajića i Mila Božovića (DF).
Današnjoj sednici ne prisustvuju poslanici Demokrata, Demokratskog fronta, Ujedinjene i Prave Crne Gore.
Kako Vijesti javljaju, nema konsenzusa o izboru Danijele Đurović iz Socijalističke narodne partije (SNP) za predsednicu skupštine.
„Svaka njima čast – pet poslanika, šest ministara, potpredsednik vlade i predsednik Skupština. To nije film više, to je Nemoguća misija, 17. dio će se snimati zbog toga“, kazao je poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša koji smatra za predlog za izbor predsednika parlamenta nije adekvatan.
Božena Jelušić (Crno na bijelo) kazala je, međutim, da je Đurović prava osoba za to predsednicu skupštine, te da će biti druga đena na tom mestu posle Vesne Perović iz Liberalnog saveza koja je 2001. izabrana za prvu i do danas jedinu predsednicu crnogorskog parlamenta, kao i da je za to vreme parlement vodilo – 29 muškaraca
„Danas imamo priliku da na tom zidu još jednom poremetio tvrdu patrijarhalnu matricu koji govori da javni prostor pripada samo muškarcima“, kazala je Jelušić koja je podsetila da je u izvršnoj vlasti opet premalo žena i da je donekle umirila njena partija koja je predložila 50 odsto u odnosu na njihova mesta u novoj vladi: „Ionako je žena sa visokim profesionalnim zvanjim i doplomama već više od muškaraca, samo nas nema više tamo gdje se vlada.“
Prema rečima Danijela Živkovića (DPS) „danas se sa Cetinja kreće u deblokadu institucija i postizanje šireg konsenzusa, što „Cetinju pripada kao prestonici i istorijskoj vertikali iako današnji dan ne smatram istorijskim”.
Poručio je da nema potrebe danas da niko u ovoj sali likuje već je neophodno da pošalju poruku da svi javni funkcioneri moraju poštovati Ustav i voditi računa o nacionalnim interesima.
Amer Smailović (BS) rekao je da njihova partija podržava da žena bude na jednoj od najvažnije tri funkcije u državi, kao i da je izbor Đurović za predsednicu parlamenta prvi korak za deblokadu institucija, a veruje da će ona biti na „braniku svih nacionalnih interesa“.
Raško Konjević (SDP) rekao je da će Đurović biti „na političkom testu i biće smenjiva kao i svaki drugi funkcioner i vlade i skupštine, ali u politici imate i sledeću maksimu – treba da gradite mostove, da bi vas bilo više na nekom političkom programu“.
Dodao je da mu je lakše glasati za Đurović, nego napraviti tehničku vladu sa Demokratskim frontom. Rekao je da bi volio da je neko drugi predsednik parlamenta umesto SNP-a, recimo Damir Šehović iz SD-a: „Mislim da niko nije zadovoljan predloženim rešenjima, ali mislim da će ova vlada biti bolja od Vlade Zdravka Krivokapića.“
Mandarat Dritan Abazović juče je zvanicno predlozio sastav vlade.
Vlada će uz premijera, četiri potpredsednika, 18 resornih ministara i dva bez portfelja.
Danijela Đurović, biografija
Danijela Đurović je rođena u Kotoru, a osnovnu i dio srednje škole završila je u Herceg Novom, a maturirala je u gradu Peoria, država llinios, SAD. Zvanje diplomirane inženjerke menadžmenta stekla je na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu, a magistrirala na Prirodno-matematičkom fakultetu u Podgorici.
Radno iskustvo počela je u firmi „Generalmarket“ d.o.o. Beograd, radila je u „Čistoća“ d.o.o. Herceg Novi na poslovima strateškog razvoja i unapredjenja sistema kvaliteta menadžmenta, rukovodioca komercijalnog sektora i kao pomočnica direktora. U mandatu 2008 – 2012. godine bila je menadžerka Opštine Herceg Novi.
U periodu 2012 – 2015. godine, kao prva žena bila je predsednica Skupštine opštine Herceg Novi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.