Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je u sredu, komentarišući odluku Vlade Srbije da dozvoli slobodno kretanje vozila sa registarskim oznakama Republike Kosovo (RKS), da će Priština reagovati recipročno „čim granična policija dokumentuje i dokaže da Srbija sprovodi svoje odluku u potpunosti i bez prepreka.”
Vlada Srbije je početkom ove nedelje objavila odluku kojom se od 1. januara dozvoljava ulazak u Srbiju i sloboda kretanja vozilima sa RKS tablicama, piše Slobodna Dalmacija.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Petar Petković objasnio je da ta odluka proizilazi iz sporazuma dve stranke iz 2011. godine, uz posredovanje Evropske unije.
„Nismo prešli crvene linije u očuvanju nacionalnog integriteta i suvereniteta“, tvrdi Petković. On je dodao da „registrske tablice nisu simbol državnosti”, što Srbija ne priznaje i odbija da pristane na ulazak Kosova u međunarodne institucije, uključujući Ujedinjene nacije.
Kosovski premijer Aljbin Kurti ocenio je odluku Vlade Srbije kao „pokušaj da se smanji kritika međunarodne zajednice posle neregularnosti i prevara” na nedavnim izborima.
„Odluka o slobodnom kretanju kroz Srbiju sa RKS registarskim tablicama dolazi posle više od 10 godina nesprovođenja ranijih dogovora”, saopšteno je Kurti, koje su preneli beogradski mediji.
Kurti je naveo da je Beograd doneo odluku na tablicama RKS da pokrije „zvanično odbacivanje fundamentalnih sporazuma iz Brisela o stabilizaciji odnosa“, kao i da „prikrije neuspeh“ oružane akcije u selu Banjska 24. septembra.
Reakcije Srba sa severa Kosova su podeljene, dok desna opozicija u Beogradu optužuje vlast da nastavlja da izdaje nacionalne i državne interese.
Brisel je pozdravio odluku Beograda, a njen portparol Peter Stano ocenio je kao „pozitivan korak u primeni Sporazuma o putu normalizacije, kao i dosadašnjih obaveza iz dijaloga u vezi sa slobodom kretanja“.
Vlada Kosova je u oktobru prošle godine započela proces preregistracije vozila sa srpskim tablicama za gradove na Kosovu na RKS tablice, na šta je Beograd reagovao povlačenjem predstavnika Srba iz kosovskih institucija, uključujući policiju.
Usledila je serija kriza i tenzija na severu, koja je kulminirala akcijom srpske paravojne grupe i sukobom sa kosovskom policijom u selu Banjska na severu Kosova, kada su ubijeni jedan kosovski policajac i tri pripadnika grupe naoružanih Srba.
Evropska unija, uz podršku SAD, posrednik je u dijalogu Beograda i Prištine, a trenutno je na stolu takozvani briselski plan normalizacije iz februara ove godine i aneks tog sporazuma koji obe strane marta prihvaćen u Ohridu.
Prema podacima kosovske policije, samo od 1. novembra do 14. decembra 3.405 građana na severu Kosova zamenilo je tablice sa srpskim oznakama, a do sada je preregistrovano ukupno 4.210 automobila.
Većinu severa Kosova čini srpska zajednica sa oko 90 odsto stanovništva, a na prošlim lokalnim izborima bilo je oko 45.000 upisanih birača.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.