Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Kristijan Šmit je u svom najnovijem izveštaju Savetu bezbednosti ocenio da su u proteklih šest meseci u ovoj zemlji dominirale pripreme za lokalne izbore održane 6. oktobra, ali i stalni pokušaji podrivanja Dejtonskog sporazuma.
Šmit u izveštaju, čije su delove objavili sarajevski mediji, konstatuje da je EU nastavila da daje zamah ubrzanoj evropskoj integraciji zemalja Zapadnog Balkana, ali da BiH nije u potpunosti iskoristila ovu inicijativu i da je jedina zemlja u regionu koja je izostavljena iz Plana rasta Evropske unije, za šta odgovornost snose domaći političari.
Visoki predstavnik je dalje ocenio da BiH nije izmenila Ustav BiH da bi omogućila sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju „Sejdić-Finci“, kao i ostalih presuda tog suda koje zahtevaju ustavne reforme, da bi se iz procesa kandidovanja na izborima eliminisala nacionalna diskriminacija.
Šmit je dalje upozorio da vladajuća koalicija u entitetu Republika Srpska (RS), na čijem čelu je Savez nezavisnih socojaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, nastavlja da podriva državu BiH, autoritet njenih centralnih institucija i slabi njihovu efikasnost.
„Istovremeno, i pored nastavka usvajanja neustavnog Izbornog zakona RS, važno je napomenuti da su sve političke stranke u RS odlučile da izađu na nedavne lokalne izbore u organizaciji Centralne izborne komisije BiH“, navodi se u izveštaju.
Veliki deo izveštaja, prema pisanju medija, odnosi se na usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, kojom se 11. juli proglašava „Međunarodnim danom razmišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine“.
Visoki predstavnik je naglasio da je usvajanje ove Rezolucije „naišlo na agresivnu kampanju istorijskog revizionizma, višestruko negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločinaca od strane vladajuće koalicije u RS“.
„Uoči glasanja u Generalnoj skupštini UN o Rezoluciji o Srebrenici, Vlada RS je usvojila takozvani nacrt Sporazuma o mirnom razdruživanju, dokument koji zanemaruje državnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Posle usvajanja Rezolucije UN o Srebrenici, u Beogradu je 8. juna održan prvi Svesrpski sabor pod nazivom ‘Jedan narod, jedna skupština – Srbija i Srpska’, sa ciljem usvajanja Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajednička budućnost srpskog naroda“, navodi se u izveštaju
Šmit je konstatovao da je Narodna skupština RS u međuvremenu nastavila da usvaja zakone koji stvaraju paralelni pravni okvir u BiH, kao i da su nastavljeni napadi vladajuće koalicije u RS na institucije na državnom nivou, posebno na Ustavni sud BiH i mandat Visokog predstavnika.
„To uključuje pretnje i huškačku retoriku, ali i radnje kojima se potkopava moj kredibilitet kao visokog predstavnika, a time i sposobnost da provedem svoj mandat. Ovakvim postupcima se direktno krši Aneks 10 Dejtonskog sporazuma za mir, koji nalaže punu saradnju strana u Sporazumu sa visokim predstavnikom“, naveo je on.
Konstatovao je i nastavak secesionističe retorike i destruktivnih tendencija iz RS, koje prate secesionistička retorika predsednika RS Milorada Dodika i pretnje referendumom o secesiji, kao i povezivanje tog pitanja sa pitanjem državne imovine.
U svom izveštaju, visoki predstavnik navodi da zbog američkih sankcija RS nailazi na probleme sa budžetom i kreditima na stranom tržištu.
U delu izveštaja navodi da HDZ BiH nastavlja da uslovljava svaki sporazum o amandmanima na Ustav BiH izmenama Izbornog zakona BiH, da bi se omogućilo da, kako je navedeno, konstitutivni narodi imaju svoje legitimne predstavnike, odnosno da bi se sprečilo da hrvatskog člana Predsedništva BiH većinski biraju bošnjački glasači.
Šmit je u izveštaju naglasio i da se federalni zakon, kojim se uspostavlja Specijalno tužilaštvo i sudsko odeljenje za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, usvojen 2014. godine, ne primenjuje deset godine, ukazujući da je glavni krivac za to Ministarstvo pravde Federacije BiH, na čijem čelu je ministar iz HDZ BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.