Naredne sedmice će se znati da li će visoki predstavnik posegnuti za svojim ovlastima.
Evropska unija ne podržava nameru visokog predstavnika Kristijana Šmita da nametne opsežne izmene Ustava entiteta FBiH, te Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
„To bi bilo u suprotnosti sa svim što radimo. Posebno bi bilo suprotno dogovoru koji su lideri stranaka iz Bosne i Hercegovine postigli s predsednikom Evropskog veća Šarlom Mišelom od 12. juna ove godine“, rečeno je za politicki.ba iz diplomatskih izvora.
Najava korišćenja Bonskih ovlasti izazvala je (ne)očekivanu buru.
Danas, Kristijan Šmit je u pat poziciji.Ukoliko ne deluje, narušio je vlastiti kredibilitet. Ukoliko deluje, izgubiće podršku značajnog dela Veća za sprovođenje mira (PIC), ali i javnosti.
Ukoliko ne odustane, Šmit će se suočiti s masovnim protestima u Sarajevu. Oni se već pripremaju, navodi politicki.ba.
Visoki predstavnik je danas u Bavarskoj gde prisustvuje velikoj konferenciji Hrišćansko-socijalne unije. Događaj želi da iskoristiti da bi dobio podršku barem dela država EU. No, kako tvrde diplomatski izvori politicki.ba, ne ide mu baš od ruke.
„Nezadovoljna je i Hrvatska. Oni nisu dobili ono što su želeli“, tvrde sagovornici politicki.ba.
Ako je suditi po situaciji u međunarodnoj zajednici u BiH, većina diplomata je dvostruko iznenađena. S jedne strane, iznenadila ih je namera visokog predstavnika da tako temeljno promeni izborna pravila nešto malo više od dva meseca od održavanja izbora.
S druge strane, iznenadila ih je žestina reakcija iz Sarajeva i jedinstvo stranaka u osudi onoga što je mogući izgled Šmitove odluke.
Iz OHR-a se ne oglašavaju.
Sudeći po informacijama koje procure iz te institucije, sve je na visokom predstavniku. Odluka je spremna.
Politicki.ba imao je uvid u kompletan njen tekst.
S jedne strane, njen „duh“ je da se uklone svi dosadašnji mehanizmi blokade koje je HDZ BiH izdašno koristio.
Želi da se i osigurati da Ustavni sud entiteta FBiH od 1. januara ne bude u blokadi, jer zadnji član tog tela, koji je značio i kvorum za odlučivanje, po sili zakona odlazi u penziju.
S druge strane, odluka donosi potpunu dominaciju HDZ-u u oba doma naroda – federalnom i državnom. To se objašnjava činjenicom da „nema pluralizma unutar hrvatskog naroda u BiH“.
OHR, piše portal, o najavljenom nametanju nije konsultirao Venecijansku komisiju.
No, moguće je da će se obratiti i toj instituciji. Zavisno od njihovog stava, ako do komunikacije dođe, mogla bi zavisiti i finalna odluka visokog predstavnika.
Kristijan Šmit je suverni vlasnik Bonskih ovlasti.
On jeste taj koji odlučuje hoće li ih i kada koristiti i stav PIC-a nije obavezujući.
Ako se odluči da ih upotrijebi ih, onda bi taj potez morao povući najkasnije do kraja sledeće sedmice.
„Stvari su otišle predaleko, a nisu dobro pripremljene. PIC je zasedao pre dva dana. “Jeste li primetili da nije bilo kominikea? Nije ga bilo jer nije bilo saglasnosti. EU je kategorički protiv. Protiv je i Vlada Nemačke. To što je naumio Šmit protivno je poziciji Vlade. Protivno je i nedavno usvojenoj Rezoluciji o BiH koju je podržala i Šmitova stranka – CSU“, tvrdi jedan od sagovornika politicki.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.