"Solidarnost sa ženama Srebrenice i žrtvama zločina na Tuzlanskoj kapiji": Žene u crnom sutra u Tuzli 1Foto: EPA-EFE/JASMIN BRUTUS

Aktivistkinje Žena u crnom učestvovaće sutra, 11. oktobra 2022. godine u mirovnom protestu u Tuzli „Tražimo nestale – ne zaboravimo Srebrenicu“ u Tuzli.

„Ovim činom izražavamo naše saosećanje, solidarnost i najdublje poštovanje prema hrabroj i upornoj borbi Srebreničanki za pravedan mir i kažnjivost zločina“, navodi se u saopštenju žena u crnom.

Udruženje „Žene Srebrenice“ sa sedištem u Tuzli, okuplja žene čiji su članovi nestali i ubijeni tokom genocida u Srebrenici.

Od 1996. godine, „Žene Srebrenice“ svakog 11 u mesecu, u znak sećanja na genocid u Srebenici, organizuju mirovni protest, zahtevajući istinu o svojim ubijenim i nestalim srodnicima, kao i pravdu – kažnjavanje svih počinilaca zločina“Tražimo nestale – ne zaboravimo Srebrenicu”.

„I ovom prilikom ponavljamo da ćemo nastaviti da vršimo pritisak na institucije Srbije da priznaju genocid u Srebrenici, da se 11. jul obeleži kao Dan sećanja na genocid u Srebrenici, da se negiranje genocida proglasi krivičnim delom, da se uklone murali koji slave ratnog zločinca Ratka Mladića.  Nažalost, nadležne institucije, ne samo što su se oglušile o sve zahteve Žena u crnom i srodnih organizacija civilnog društva, već su intenzivirale negiranje genocida i, uopšte, slavljenje ratnih zločina i osuđenih ratnih zločinaca. Murali koji slave ratnog zločinca Ratka Mladića, osuđenog za genocid u Srebrenici  i druge nalaze se po celoj Srbiji. Time se režim potpuno razotkrio – ni do sada nikada nije osuđivao ratne zločince, a sad ih otvoreno podržava i štiti. To predstavlja ne samo kršenje odluka međunarodnih institucija pravde, mira i poverenja u regiji, već prvenstveno vređanje dostojanstva žrtava genocida, kao i svih građanki i građana Srbije koji iskazuju saosećanje, solidarnost i odgovornost prema žrtvama genocida“, ukazuju Žene u crnom.

Ova nevladina organizacija posetiće sutra i Tuzlansku kapiju i polaganjem cveća odati poštovanje prema žrtvama ratnog zločina, počinjenog 25. maja 1995. godine, nad civilima od strane Vojske Republike Srpske – u ovom masakru ubijena je 71 osoba, uglavnom mladi, a povređeno je oko 250 osoba.

Novak Đukić, komandant Vojske Republike Srpske zbog ovog zločina osuđen je pred Sudom Bosne i Hercegovine na 20 godina zatvora.

„On se nalazi u Beogradu jer država Srbija odbija da ga izruči BiH radi izvršenja zatvorske kazne, što potvrđuje kontinuitet nekažnjivosti zločina i ugrožavanja dobrosusedskih odnosa od strane države Srbije“, ukazuju Žene u crnom, koje će nastaviti politiku solidarnosti i odgovornosti prema žrtvama zločina počinjenih u naše ime, kao i zajedničku borbu za pravedan mir.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari