Spajić: Vlada Crne Gore nije raspravljala o izmeni Zakona o državljanstvu 1foto EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Premijer Crne Gore Milojko Spajić rekao je danas da nije započeta procedura niti je Vlada raspravljala o izmeni Zakona o državljanstvu i izmeni Ustava, u delu koji se odnosi na državljanstvo.

On je, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Ivana Vukovića, kazao ništa neće biti urađeno suprotno pravnom sistemu, odnosno bez potrebne većine.

Služba za odnose crnogorske vlade sa javnošću poslala je medijima odgovore Spajića na pitanja poslanika, iako Premijerski sat danas nije održan.

Poslanici DPS blokirali su govornicu ne dozvoljavajući održavanje Premijerskog sata, nakon čega je predsednik parlamenta Andrija Mandić zaključio sednicu i najavio održavanje novog Premijerskog sata.

Spajić je u odgovoru naveo da nije „izašao sa predlogom o izmeni Zakona o državljanstvu“ kako to Vuković sugeriše u pitanju, već je na konferenciji za medije koja je bila posvećena potpuno drugoj temi, na novinarski upit u najkraćem izneo svoj stav o tom pitanju.

„Dakle, vrlo egzaktno – niti sam ‘izašao’ niti sam inicirao izmene Zakona i ovu temu u javnom i političkom diskursu. Jedino sam, kao građanin i kao premijer iznio svoje mišljenje na koje (valjda) imam i pravo. Stoga sada evo i najprecizniji odgovor na Vaše poslaničko pitanje – nije započeta procedura niti je Vlada raspravljala o ovom pitanju“, rekao je Spajić.

Ocenio je da je otvorena vrlo bitna tema koja još jednom ima za cilj diskreditaciju Vlade ili njega lično.

On je u odgovorima demantovao nekoliko „glavnih dezinformativnih narativa koji se plasiraju poslednjih dana“.

Rekao je da Vlada ne radi na izmeni Zakona o crnogorskom državljanstvu, a netačno je i da će parlamentarna većina menjati Zakon suprotno Ustavu, a onda će Ustavni sud poništiti uslov od 10 godina za biračko pravo, čime će svi novoprimljeni državljani steći pravo glasa za dve godine.

„Pokret Evropa sad, kao deo parlamentarne većine, nikada neće podržati nijedno rešenje suprotno Ustavu“, naveo je Spajić.

Kako je kazao, pitanje dvojnog državljanstva neće se rešavati bilateralnim Sporazumom sa Srbijom, a netačno je i da Vlada ignoriše Ustav, do izbornog inženjeringa preko izmena Zakona.

„Jasno sam saopštio koji bi bili uslovi za izmenu Zakona kako bi se sprečio izborni inženjering. Još jasnije iz mog Kabineta je pojašnjeno da to nije moguće bez svih zaštitnih mehanizama, pa i Ustavnih promena. Imajući to u vidu, još jednom poručujem – ništa neće biti urađeno suprotno pravnom sistemu, odnosno bez potrebne većine“, poručio je on.

Zakon o crnogorskom državljanstvu ne dozvoljava dvojno državljanstvo osim u posebnim slučajevima.

Premijer Spajić je nedavno kazao da se krenulo u izmene, i javnosti saopštio da ne smeju više da se odriču svoje dece, pominjao ujake koji žive u inostranstvu i nemaju crnogorsko državljantvo i svoje dete koje ima francusko, ali ne i crnogorsko.

On je tada kazao da će nakon usvajanja izmena zakona oni koji dobiju državljanstvo moći da glasaju tek nakon 10 godina, da će pola godine morati da borave u Crnoj Gori i plaćaju porez.

Nakon oštre reakcije stručne javnosti, koja je ukazala na makar dve nelogičnosti – da biračko pravo nije deo zakona o državljanstvu već izbornih zakona i da je Ustav jasan da može da glasa državljanin nakon što dve godine ima prebivalište, on je korigovao izjavu i u saopštenju naveo da će se zakon menjati tek nakon izmena Ustava.

Time je priču dodatno zakomplikovao – naime crnogorski Ustav je vrlo restriktivan po tom pitanju. Da bi se taj član izmenio potrebno je da glasa dve trećine poslanika u parlamentu i da to na referendumu podrži tri petine ukupno upisanih birača. Jasno je da vlast u ovom trenutku nema tu vrstu podrške građana.

Nakon toga, u jednoj od televizijskih emisija, poslanik Spajićevog Pokreta Evropa sad, Darko Dragović, kazao je da se se pitanje dvojnog državljanstva može rešiti bilateralnim sporazumom sa Srbijom, te da je to u skladu sa međunarodnim pravom koje ima supremaciju u odnosu na domaće.

Pravni stručnjaci međutim tvrde da to nije tačno tumačenje, i da svi međunarodni ugovori moraju biti u saglasnosti sa Ustavom da bi bili implementirani u domaće zakonodavstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari