"Partijsko uhlebljavanje i korak ka etnofederalizaciji": Srđan Perić za Danas o rekonstruisanoj Vladi Crne Gore 1Photo: R.R./ATAImages

U Skupštini Crne Gore juče je izglasana rekonstruisana Vlada Milojka Spajića. U izvršnu vlast su ušle prosrpske stranke bliske Aleksandru Vučiću, deo bivšeg Demokratskog fronta, Andrije Mandića i Milana Kneževića, te Bošnjačka stranka.

Vlada će imati ukupno 32 člana, sedam potpredsednika od kojih dva rukovode resorima, 25 ministarstava i ministra bez portfelja, dok na njenom čelu ostaje Milojko Spajić.

Rekonstrucija je obavljena u skladu sa koalicionim sporazumom, koji je potpisan prilikom formiranja vlade koju čine Pokret Evropa Sad premijera Milojka Spajića, Demokratska Crna Gora, SNP i Albanska alternativa.

Predsednik Crne Gore Jakov Milatović kritikovao je rekonstrukciju, nazvavši je najprimitivnijom političkom trgovinom i neodgovornošću premijera Milojka Spajića.

U istoriji najglomaznija izvršna vlast za premijera Spajića je, međutim, „mera pomeranja“.

„Imamo jednu većinu koja je testament da će Crna Gora biti stabilna, da Crna Gora može da se fokusira na najbitnije teme za građane, a to su teme evropskih integracija, to su teme vladavine prava i to su teme standarda svih naših građana“, kazao je premijer Spajić.

Spajić je poručio da je vizija Crne Gore – „ujedinjeni u različitosti“.

„Crna Gora je jedna od najraznovrsnijih država u svetu, a takve zemlje su ili najbogatije ili najsiromašnije. Nema sredine. One koje odaberu da su jedinstvene u različitosti su danas najbogatije“, kazao je on.

Predstavnici opozicije su istakli da je ovo pobeda Mandića, koji je, kako tvrde, ne samo predsednik parlamenta već i stvarni premijer, i da je ovim ostvario političku pobedu.

Kazali su da je ovo početak kraja ove vlade, dok premijer Spajić tvrdi da će trajati do kraja mandata, dakle 2027.

Međunarodna zajednica se oštro protivila uslasku Mandićeve koalicije u Vladu.

Iz Ambasade SAD u Podgorici izrazili su „zabrinutost“ zbog uključivanja u Vladu stranaka i čelnika koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu, protive se sankcijama Evropske unije Rusiji i čiji su postupci u direktnoj suprotnosti sa prinicipom dobrosusedskih odnosa.

„Korak ka etnofederalizaciji Crne Gore“

"Partijsko uhlebljavanje i korak ka etnofederalizaciji": Srđan Perić za Danas o rekonstruisanoj Vladi Crne Gore 2
Foto: Privatna arhiva

„Ideološki gledano, ovo je Vlada koja je desno, dok ukupno uzev, sudeći po njihovim ranijim izjavama, ovakav sastav Vlade ima sve pretpostavke da pokuša etnofederalizaciju Crne Gore“, ocenjuje za Danas Srđan Perić iz pokreta Preokret.

Dodaje da u ovom trenutku to ne deluje da je to slučaj, ali se stvaraju preduslovi za tako nešto.

Pojašnjava da drugi deo vladajuće koalicije ne krije svoju profilaciju „ka nacionalnom momentu kao za njih politički najznačajnijem“.

„Oba njena dijela su implicite ili ekpslicite na desnim postavkama. Po strani što nerijetko govore drugačije – oni se zalažu za svemoć tržišta. Može tu da zavara komponenta populizma kojoj su skloni, ali ekonomski gledano oni već najavljuju mjere koje bi kreirali za ‘velike igrače’ – posebno u dijelu raspolaganja državnom imovinom“, navodi naš sagovornik.

Ne zaboravimo, kaže Perić, da su neki od njih u predizbornoj kampanji govorili o pomirenju i ekonomskim merama, da bi par sedmica nakon izbora krenuli u promociju svojih nacionalnih prioriteta.

Nova srpska demokratija i Bošnjačka stranka, smatra naš sagovornik, „imaju slične principe djelovanja, odnosno ideološki im je nacionalna komponenta primarna koliko god bili različiti u identitetskom i nacionalnom predznaku“.

Perić ne odbacuje mogućnost i strateške saradnje ova dva subjekta kako bi, kaže, ostvarili svoje partijske interese – koje bi onda pokušali predstaviti kao opšte.

Tendencije koje vuku ka etnofederalizaciji, pojašnjava Perić, su veoma nepovoljne po Crnu Goru, odnosno po očuvanje njenog građanskog koncepta koji njoj daje zapravo i funkcionalnu vitalnost ako hoćete – jer država u kojoj svaki građanin ima jednak pristup državi integriše građane i snaži svoj potencijal.

Kada je reč obimu i strukturi Vlade, Perić smatra da će ta gabaritnost biti u obrnutoj proporciji sa njenom efikasnošću.

„O tome da će u svojim namjerama ovo biti Vlada pune partitokratije i partijskog uhljebljivanja, mislim da je to svima jasno i da na to ne treba posebno trošiti riječi u objavšnjavanju, već se treba boriti da se oni onemoguće u tim partitokratskim namjerama u kojima na kraju jedemo sopstvenu supstancu – kako ekonomsku tako i društvenu“, zaključuje Perić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari