U Srebrenici sve po spisku. Kao '95. 1Foto: EPA PHOTO EPA FEHIM DEMIR SAR-hh

Promena imena naziva ulicama i trgovima u Srebrenici je jasna poruka – očistiti Srebrenicu od svega što nije srpsko. Slična poruka kao i 11. jula 1995. godine, samo sada bez krvi.

Još 15. aprila, Skupština opštine Srebrenica je donela odluku o promeni naziva ulica u tom gradu i selu Skelani koje pripada ovoj opštini.

Prema rečima načelnika opštine Mladena Grujića, to je bila zakonska obaveza jer ulice u Srebrenici nisu imale imena.

Preimenovanje ulica počelo je u nedelju, 2. juna, te se od sada, Ulica Maršala Tita (koji nije bio Srbin) zove Ulica Republike Srpske, a Trg Mihajla Bjelakovića, (nesrbina) partizanskog heroja koji je poginuo u borbi protiv ustaša 1944, sada je Trg Republike Srpske.

Nijedna ulica ne nosi naziv žrtava genocida.

Tako, recimo, nesrećni pokušaj Ratka Mladića da skine Ulicu Reufa Selmanagića Crnog, onomad kad se svetio Turcima zbog bune protiv dahija, uspeo je posle gotovo 30 godina, te sada ta ulica postade Dubrovačka ulica.

Nema dileme – revizija istorije i njeno falsifikovanje.

U Srebrenici sve po spisku. Kao '95. 2
Foto: Aleksandar Roknić/Danas

Ovo je samo jedan korak ka, isto tako, „čišćenju lažne istorije“.

Elem, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kazao je da postoji inicijativa da se ime same Srebrenice promeni, jer je ono „ocrnjeno, i predstavljeno negativno“, zbog nedavno usvojene Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujednjenih nacija (GS UN) 23. maja.

Za Dodika je, a i za Srbe tamo, očigledno ocrnjujuće to što se Rezolucijom predviđa da se 11. juli obeleži kao Međunarodni dan sećanja na srebreničke žrtve, ali im nije problem što se (Dodik ne pre 2008.) konstantno negira genocid i veličaju ratni zločinci – upravo Mladić.

Dodik, a očigledno i Srbi tamo, ne vole ništa što nije srpsko, ili republičko-srpsko, pa bi deca trebalo da slušaju priče „s kolena na koleno“ o slavnoj srpskoj vojsci koja je počinila nekakav zločinčić u Srebenici, a nikako genocid, te nikako ne treba da štete vid ukoliko pročitaju nepostojeću tablu sa nepostojećim nazivom „Ulica srebreničkih žrtava“ ili upavo ulica Selmanagića Crnog.

Posejano seme zla samo treba negovati. U tome su se, makar srpski političari, pokazali veoma dobro, te to rade bez mnogo truda.

S druge strane, ono što im zadaje muke i u šta ulažu ogroman napor jeste pokušaj da zataškaju i unište najveći zločin počinjen krajem 20. veka. Videćemo gde će se završiti.

Počeli su sa imenima – dakle, sve po spisku. Kao ’95.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari