Šta se dešavalo na maratonskoj sednici Spajićevog kabineta: Vlada Crne Gore izabrala v.d. šefa policije tri sata posle ponoći 1foto R.R./ATAImages

Vlada je većinom glasova jutros oko tri sata izabrala rukovodioca Sektora za finansijsko-obaveštajne poslove Aleksandra Radovića za vršioca dužnosti direktora policije na predlog premijera Milojka Spajića, pišu podgoričke Vijesti.

Vlada je prethodno usvojila većinom glasova zaključak kojim ovlašćuje Spajića da on predloži vršioca dužnosti direktora policije, iako to nema uporište u Zakonu o unutrašnjim poslovima.

Zakonom je propisano da vršioca dužnosti direktora policije predlaže ministar unutrašnjih poslova.

Prethodno je, tokom maratonske sednice Vlade koja je prekidana više puta, premijer predlagao da Radović bude „koordinator“ Uprave policije, iako ni to nije predviđeno Zakonom o unutrašnjim poslovima.

O tom predlogu se na sednici Vlade ipak nije glasalo.

Tokom rasprave o predlogu Spajića da policijom koordinira Radović, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović pročitao je članovima Vlade član 416 Krivičnog zakonika u kojem je opisano krivično delo zloupotreba službenog položaja za koje je propisana kazna zatvora od šest meseci do pet godina zatvora, saznaju „Vijesti“.

Potom je Šaranoviću, čiji je predlog da vršilac dužnosti direktora Uprave policije bude Lazar Šćepanović odbijen, zamereno što nije obezbedio „prohodnost u Vladi za takav predlog“.

Onda su ministri iz Pokreta Evropa sad zatražili od Šaranovića da predloži drugog kandidata, dok je on zahtevao da mu se garantuje „prohodnost takvog predloga“, što nije dobio.

Nakon toga je sednica Vlade bila prekinuta.

Tokom pauze, na zahtev jednog od ministara iz Pokreta Evropa sad, održan je neformalni sastanak Šaranovića, Spajića i drugih članova Vlade na kojem je ministar unutrašnjih poslova ponudio da se za v.d. direktora izabere Miloš Peković, jedini preostali prijavljeni na javni poziv koji je, pored Šćepanovića, prošao poligrafsko testiranje.

Međutim, nije dobio saglasnost većine.

Dvadesetak minuta nakon tog sastanka sednica je nastavljena, a Spajić je predložio Radovića za vršioca dužnosti direktora policije.

Predlog ministra policije iz Demokrata da Šćepanović bude v.d. direktor odbijen je par minuta pre ponoći, kada je isticao mandat smenjenom Zoranu Brđaninu.

Potom je predsednik Vlade predložio da tom službom ubuduće koordinira Radović, jedan od prijavljenih na javnom pozivu za privremenog čelnika Uprave policije.

Kriza traje od decembra

Kriza oko razrešenja Brđanina i izbora njegovog naslednika traje od decembra, Demokrate i PES ostali na istim pozicijama jer ni jedni ni drugi ne odustaju od “svojih” kandidata.

Sukob je praktično eskalirao na jučerašnjoj tenzičnoj sednici Vlade, koja je prekidana više puta…

Šaranović je sinoć oko 22.30 upozorio premijera i članove Vlade da ulaze u zonu krivične odgovornosti, ukoliko se odluče da glasaju za bilo kog kandidata, osim onog kojeg je predložio.

Pauza je proglašavana više puta zbog zahteva premijera Spajića i ministara iz PES-a da se sa celokupnog izveštaja ministra policije o postupku izbora privremenog šefa policije skine oznaka tajnosti “interno”, uključujući i dokumentaciju o poligrafskom testiranju svih sedam prijavljenih za tu poziciju.

Prethodno, oko 20.15 časova, Vlada je zaključkom obavezala Šaranovića da dostavi posebnu informaciju sa svim biografijama, nakon čega je sednica još jednom prekinuta.

“Vezano za zaključak Vlade, Vladi sam upravo dostavio pisano upozorenje da postoji isključivo jedan kandidat za vršioca dužnosti direktora Uprave policije, saglasno članu 16 stav 4 Zakona o unutrašnjim poslovima, a to je policijski službenik Lazar Šćepanović. Takođe sam upoznao sve članove Vlade da ukoliko se večeras bude odlučivalo o bilo kom licu osim o Lazaru Šćepanoviću, to bi bilo gaženje zakona i vladavine prava i svaki član Vlade koji bi se odlučio na tako nešto bi ušao u zonu krivične odgovornosti. Uz ovo upozorenje dostavio sam i detaljnu informaciju sa biografijama preostalih šest lica, uz jasnu naznaku da nijesu kandidati za direktora Uprave policije”, rekao je Šaranović sinoć “Vijestima”.

Nije bilo jasno zašto je to zatraženo, kada su sve biografije sastavni dio materijala koje je ministar policije dostavio pre početka sednice, a svi članovi Vlade imaju pristup tajnim podacima.

Sagovornik iz Demokrata rekao je da je to bio deo plana da ostatak Vlade za v.d. direktora policije izabere jednog od šest drugih prijavljenih a ne aktuelnog pomoćnika Sektora za borbu protiv kriminala Lazara Šćepanovića, kojeg je Šaranović predložio kao jedinog kandidata jer je dao “najbolji predlog urgentnih mera u cilju reforme policije, postizanja maksimalnog nivoa operativnosti i podizanja kapaciteta protiv svih oblika kriminaliteta”.

“To je urađeno kako bi Kadrovska komisija mogla Vladi da predloži nekog drugog sa liste prijavljenih”, rekao je taj izvor.

Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, ministar je isključivo nadležan da Vladi dostavi predlog za v.d. direktora UP, a Vlada kao kolektivno telo daje saglasnost ili ne na takav predlog.

“U slučaju prestanka mandata direktora Policije pre isteka vremena na koje je postavljen ili u slučaju sprečenosti direktora Policije da, iz bilo kojih razloga stalno ili na duže vreme vrši svoju dužnost, Vlada će na predlog ministra, za vršioca dužnosti odrediti jednog od rukovodilaca unutrašnje organizacione jedinice Policije, koji ispunjava uslove za direktora Policije propisane ovim zakonom, a najduže do šest meseci”, stoji u članu 16. tog akta.

Vlada je na elektronskoj sednici od 3. marta donela odluku o razrešenju direktora policije Zorana Brđanina, oročivši njegov mandat do juče – 12. marta, zbog čega je pitanje njegovog naslednika trebalo rešiti do sinoć u ponoć.

Jedna od opcija je bila i da Vlada stavi tu odluku stavi van snage ili produži rok do koga on ostaje na čelu policije.

Početak maratonske sednice Vlade kasnio je gotovo dva sata zbog više bezuspešnih sastanaka na kojima je nuđeno da šef Vlade prihvati predlog ministra Šaranovića ili da izabere jednog od dvojice kandidata, koji su se prijavili na javni poziv MUP-a i prošli poligrafsko testiranje, a sa druge strane da Šaranović prihvati kandidata PES-a.

Na jednom od sastanaka prisustvovali su predsednik Skupštine Andrija Mandić, Bečić i Spajić…

Tenzije, prekidi…

Izvor “Vijesti” iz Demokratske Crne Gore naveo je da je u jednom delu sjednice, navodno, ministar pravde Andrej Milović pokušao da uvredi ministre, koji dolaze iz DCG.

“Seljačka posla”, tvrdi izvor da je navodno rekao Milović u trenutku dok je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović imao reč.

Nakon toga, kako navodi izvor, burno je reagovao Aleksa Bečić pozivajuci Milovića da prekine sa uvredama, konstatujući da je on “poslednja osoba koja bi tako nešto mogla da imputira”…

Potpredsednik Vlade je tada navodno ustao sa mesta, a potom pretio prstom da se tako “ne sme ponašati”.

Drugi izvor “Vijesti” iz Pokreta Evropa sad, međutim, na pitanje da li je bilo prepirke sa Bečićem kazao da to nije tačno i da “nikakve svađe nije bilo”…

Sednica koja je počela u 16.25 časova do 21 sat je čak tri puta prekidana, a oko 20.15 prekid je usledio jer je usvojen zaključak kojim se od Šaranovića traži da dostavi informaciju sa biografijama svih prijavljenih na javni poziv za vršioca dužnosti direktora Uprave policije, kao i ocenu da li ispunjavaju uslove za tu poziciju.

“Vijesti” saznaju da su biografije svih prijavljenih već bile u materijalima koji su označeni stepenom tajnosti “interno”.

Iz PES-a, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti“, insistirali su da se skine oznaka tajnosti sa izveštaja o sprovođenju javnog poziva, a zahtevano je i sprovođenje testa štetnosti kako bi se proverilo je li oznaka tajnosti pravilno stavljena.

Iz MUP-a je u nekoliko reagovanja, tokom sednice Vlade, saopšteno da su službenici koji se bave poligrafskim testiranjem početkom godine doneli rešenje stepena tajnosti “Interno” za sva poligrafska testiranja, u kojem su navedni razlozi štetnosti akta, a gde bi obelodanjivanjem takvih informacija nastupile određene posledice.

Šćepanović i Peković prošli

Ministar unutrašnjih poslova uoči sjednice Vlade, kada je obelodanio predlog za v.d. poziciju šefa UP, naveo je i da se Šćepanović najbolje pokazao tokom intervjua, te da nije nije lagao niti na jednom pitanju postavljenom tokom poligrafskog ispitivanja.

Čelnik MUP-a je najavio da po istom metodu sledi “temeljna kadrovska reforma unutar kompletnog policijskog aparata i sektora Ministarstva unutrašnjih poslova”…

Ceo tekst pročitajte na sajtu Vijesti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari