Generalni sekretar NATO saveza Jens Stoltenberg izjavio je danas u Briselu da je cilj da Bosna i Hercegovina postane članica NATO saveza, navodeći da je konačna odluka o tome na građanima BiH.
Stoltenberg je rekao da se BiH trenutno nalazi u Akcionom planu za članstvo u NATO (MAP), koji je aktiviran.
„BiH mora da ispuni neophodne reforme, mora da nastavi raditi na njima. Reforme se moraju raditi bez obzira na članstvo u NATO, one imaju vrednosti same po sebi, ali mogu pomoći članstvo u NATO“, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare posle sastanka sa predsedavajućim Predsedništva BiH Denisom Bećirovićem u sedištu NATO u Briselu.
Prema njegovim rečima, reforme pomažu da se krene ka putu u EU.
„Jačanje demokratskih institucija je jedno od glavnih uslova, a drugi element je da građani i institucije imaju želju za članstvom. Nije na meni da to odlučim, to je na građanima BiH. Članstvo BiH u NATO se ne može desiti sutra, ali može stabilizovati BiH i dovesti je do članstva u EU“, ocenio je Stoltenberg.
On je istakao da je BiH partner NATO i podržao teritorijalni integritet ove zemlje.
„Nastavljamo da podržavamo EUFOR-ovu operaciju Altea. Pozdravljamo i napredak BiH na putu ka EU, ali smo zabrinuti zbog poslednjih dešavanja. Ovo je ključ mira i bezbednosti zemlje, kao i stablinosti Zapadnog Balkana“, kazao je Stoltenberg.
Predsedavajući Predsedništva BiH Denis Bećirović izjavio je da se zemlja nalazi „pred vratima NATO“, ocenivši da tu šansu treba iskoristiti zbog svih građana BiH.
„Ispunjeni su svi formalni uslovi da se BiH uputi zahtev za članstvo u NATO“, kazao je Bećirović i predložio Stoltenbergu da NATO pošalje BiH konačni poziv za članstvo.
Predložio je i da se vojnici NATO vrate u vojne baze u BiH, kako bi se predupredilo moguće narušavanje mira u BiH. ;
„NATO je Dejtonom dobio mandat da uspostavi misiju u BiH, za slučaju bilo kakvog ugrožavanja mira NATO ima jasnu međunarodnu nadležnost da reaguje. Podržavam eventualno prisustvo NATO snaga u vojnim bazama u BiH. Punopravno članstvo je jedan od naših strateških prioriteta“, kazao je Bećirović, preneli su sarajevski mediji.
Dodao je da su državni organi BiH usvojili sve potrebne zakonske, strateške i konceptualne dokumente u oblasti odbrane i da je BiH sada spremna za zajedničko delovanje u skladu s NATO standardima.
BiH se trenutno nalazi u akcionom planu MAP, što je poslednja stepenica pre poziva u punopravno članstvo.
U martu 2009. godine tadašnji predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović podneo je zvaničan zahtev za ulazak BiH u NATO, ali su predstavnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika kasnije promenili stav i sada se protive ulasku BiH u NATO.
Sve političke stranke u RS smatraju da BiH treba da ima neutralan status u vezi sa ovim pitanjem, poput Srbije koja je proglasila vojnu neutralnost.
Narodna skupština Republike Srpske je donela u oktobru 2017. godine rezoluciju o vojnoj neutralnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.