Strateški 'Donbas' Andreja Plenkovića 1Foto: EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Ministri spoljnih poslova i ministri odbrane država članica EU juče su usvojili Strateški kompas, odnosno viziju odbrambenog razvoja Evropske unije. Usvojeni dokument određuje političke i strateške smernice o pristupu Evropske unije bezbednosti i odbrani tokom sledećih pet do deset godina.
Pažnju bosanskohercegovačke i hrvatske javnosti nije privukao deklarisani bezbednosni aspekt dokumenta, nego onaj politički.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković, po sopstvenom priznanju, krajnjim naporima, uspeo je da na nivou ministara spoljnih poslova i ministara odbrane država članica EU, u dokumentu, izdejstvuje “pominjanje konstitutivnih naroda u BiH”.

U kakvoj vezi je pominjanje konstitutivnih naroda u BiH koji jesu ustavna kategorija, a istovremeno kao takva u suprotnosti sa presudama Evropskog suda za ljudska prava sa vizijom odbrambenog razvoja EU, nije poznato, ocenjuje agencija Patria, kao ni veza između konstitutivnosti u BiH sa vizijom odbrambenog razvoja EU.

Po svoj prilici, piše agencija, čini se kako je postojanje “ustavnog aparthejda u Bosni i Hercegovini, i njegovo očuvanje, deo odbrambene vizije EU, iz perspektive hrvatskog premijera”. Ukoliko se u BiH, smatra Plenković, uvedu evropski standardi, to bi moglo dovesti u pitanje odbrambene kapacitete EU. Dakle, po mišljenju Plenkovića, sigurnost EU leži izvan primene evropskih standarda u BiH.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović, uz podršku Rusije, takođe se, pozivajući se na konstitutivnost naroda, neumorno zalaže za političku etnoteritorijalizaciju bosanskohercegovačkih Hrvata, a u poslednjih nekoliko godina, ukazje Patria, nije se libio ni od otvorene antiNato kampanje u sadejstvu sa Miloradom Dodikom.

Stoga je uvrštavanje konstitutivnosti naroda u dokument, onaj momenat kada Strateški kompas EU, prelazi u Strateški Donbas Andreja Plenkovića, stoji u analizi.

„Nije bilo jednostavno, ni lagano, radili smo na tome dugo i uspjeli smo. Smatram da je to jako dobro i korisno za Hrvate u BiH, ali i za sva tri naroda u BiH“, rekao je Plenković, dodavši da će se na njegovu inicijativu u četvrtak na Evropskom veću održati rasprava o BiH.

Istakao je i da nije o tome razgovarao s predsednikom Zoranom Milanovićem jer je to bila “inicijativa Vlade, mene, ministra.

Mi smo to odradili kako smatramo da je najbolje. Pretpostavljam da su ga njegovi savetnici brifirali, rekao je Plenković misleći na Milanovića.

Iz navedenog jasno je, ukazuje sarajevska agencija, da je Plenkovićev „Strateški Donbas“, više u funkciji njegovog obračuna sa Milanovićem, nego što je puko pominjanje konstitutivnosti naroda, koja je u skladu sa Ustavom BiH ali u suprotnosti sa evropskim presudama, bitan deo samog dokumenta.

Za razliku od EU i ministara spoljnih poslova Evropske unije, na Samitu NATO-a koji je održan prošlog leta iz Deklaracije NATO-a izbačena je konstitutivnost naroda, iako su na tome iz Hrvatske, posebno od strane predsednika Zorana Milanovića snažno insistirali.

Sve to opet na kraju i nije začuđujuće, jer odavno je već poznato da se u NATO-u ne mogu tek tako ubacivati ruski koncepti poput konstitutivnosti, a u Evropskoj uniji, zaključuje Patria, zbog prisutnog ruskog uticaja koji se u dobroj meri realizuje preko Hrvatske, nekako, uz krajnje diplomatske napore, i mogu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari