Rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Rifat Škrijelj i dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Jasmin Ahić, govorili su danas o slučaju studentkinja ovog fakulteta koje su veličale ratne zločince, javlja Klix.
“Mi kao fakultet smo nakon saznanja o nemilom događaju na društvenim mrežama pokrenuli aktivnosti u skladu s nadležnostima Fakulteta i Univerziteta. Odmah smo reagovali i prijavitelja i studenta prodekana smo pozvali na informativni sastanak i utvrdili sledeće korake koji će se dešavati eventualne akademske odgovornosti“, rekao je Ahić.
Dodao je da, nakon što je utvrđeno činjenično stanje pokrenuli su disciplisku prijavu protiv studentkinja.
„Formirana je komisija i s obzirom na sam postupak dok ne bude završen kao institucija se nećemo oglašavati dok se ne utvrde činjenice. U toku tog dana smo obavestili i PU Novo Sarajvo koja je stupila u kontakt sa Tužilaštvom BiH. Disciplinski postupak je u toku i on će u zakonskim rokovima biti urađen“, dodaje.
Nije bilo razgovora sa profesorima iz Srbije
Istakao je da do sada nije razgovarao sa profesorima iz Srbije o ovome.
Za svaki ispis potrebno je da se podnese zahtev, ali znam da dok se disciplinski postupak ne završi ne može se ispisati sa fakulteta“, ističe.
Rektor Škrijelj je rekao da se u dogovoru sa dekanom nije oglašavao o ovom slučaju i da je dogovoreno da Fakultet poduzme sve korake koje su u skladu sa zakonom i Statutom UNSA.
Senat je danas upoznao sa svime što se dogodilo i naglasio je da su na UNSA dobrošli svi studenti koji poštuju državu BiH, Kanton Sarajevo i prihvataju zakone.
„Nema mesta za one koji negiraju genocide i veličaju ratne zločince, To se odnosi i na zaposlene i na studente. Taj naš stav nikada neće biti upitan”, rekao je Škrijelj.
Studentkinje će snositi posledice
Dodao je da je činjenica da su studentkinje odstupile od pravila kojima se moraju povinovati svi studenti UNSA i one će snositi posledice u skladu sa Statutom. Pozvao je studente UNSA da se suzdrže od zapaljive retorike.
„UNSA je jedna otvorena sredina na kojoj su dobro došli studenti čitavog sveta, a kamoli studenti iz BiH. Poziv svim studentima je da poštuju i vole jedni druge i razvijaju odose za dobrobot svih u zemlji. Stavovi iz Srbije da će dobiti stipendije ne želim komentarisati jer dolaze od osoba iz politike. Ukoliko budu upisane na Univertizet u Beogradu sa kojim imamo sporazum o saradnji, razmotrićemo nastavak saradnje“, istakao je.
Naglasio je da UNSA poštuje ugovore koje je potpisala sa univerzitetima u svetu.
„Tužan sam zbog toga da postoji mladi čovek u ovoj zemljji među studentima koji je spreman javno veličati one koji su počinili najcrnje oblike zločina u BiH, kojima je presuđeno na međunarodnim sudovima za genocid… Svi ljudi žive po svojim pravilima i odgovaraju po svojim pravilima. UNSA nikada neće biti mesto na kome će se oni koji veličaju ratne zločince osećati da mogu to raditi. Neće moći. Ovaj Univerzitet su formirali antifašisti nakon Drugog svetskog rata i na ovom univerzitetu samo takav proces na tragu antifašizma može biti podržan“, zaključuje Škrijelj.
Delili su klupe, pili kafe…
Faruk Dević, predsednik SPUS-a rekao je da su ovo pojedini slučajevi koji su se desili i da ne može reći da bi to generalno narušilo odnose.
„Moramo shvatiti da su to njihovi umovi iskonstruisali. Naravno, tu uvek postoji doza opreznosti i straha, studenti su s tim osobama delili klupe dve ili tri godine. Jedna koleginica na protestima je rekla da su ovo devojke s kojima su pili kafe i družili se…“, kaže Dević.
Dodao je da sumnja da će biti ikakvih tenzija među studentima, ali da će biti doza opreza.
Rekao je da mladim ljudima treba više govoriti o svemu šta se dešavalo u BiH i da će SPUS tražiti da se uvede predmet na kojem će se govoriti o genocidu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.