Sud BiH je, u nedostatku dokaza, oslobodio optužbi za genocid u Srebrenici petoricu bivših srpskih policijskih rukovodilaca.
Oslobođeni su Miodrag Josipović, Branimir Tešić, Dragomir Vasić, Danilo Zoljić i Radomir Pantić, za, kako je stajalo u optužnici, učešće u delimičnom istrebljenju bošnjačkog stanovništva istočne Bosne.
„Tužilaštvo nije dokazalo prisustvo namere optuženih za istrebljenje“, rekla je predsedavajuća Sudskog veća Minka Kreho.
Naglasila je da prisustvo policije na određenim lokacijama nije bilo dovoljno za osuđujuću presudu.
Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbednosti (SJB) u Bratuncu, Tešić zamenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić načelnik zvorničkog Centra javne bezbednosti (CJB), Zoljić komandant Posebnih jedinica policije (PJP), a Pantić bivši komandir Prve čete PJP-a.
Vasić je oslobođen optužbe za izvršenje genocida, a ostala četvorica za pomaganje u genocidu.
Predsedavajuća Sudskog veća je rekla da nije sporno da je u Srebrenici počinjen genocid, ali da je Sud „ostao u sumnji u vezi sa odgovornošću optuženih“.
Kreho je navela da Tužilaštvo nije izvelo nijedan dokaz koji bi Vasića vezao za udruženi zločinački poduhvat.
„Samo navođenje njegovih kontakata sa visokopozicioniranim zvaničnicima civilne, vojne i policijske vlasti nije dovoljna činjenica za ovo Veće“, kazala je Kreho.
Ona je dodala da nije izveden ni dokaz da je Vasić znao za nameru glavnih izvršilaca za prisilno preseljenje 40.000 civila iz Potočara, kao i pogubljenje 8.000 muškaraca.
Kreho je rekla da je Tužilaštvo pokušavalo da dokaže „krivicu optuženog kroz prisustvo sastancima, ali da su izostali dokazi o zaključcima sa tih sastanaka“.
Troškovi postupka, koji je trajao duže od šest godina, padaju na teret budžeta.
Na izrečenu prvostepenu presudu dozvoljena je žalba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.