Sudija Knežević: Ja sam još sudija i potpredsednik Ustavnog suda BiH 1Foto: RTRS

Zlatko Knežević, sudija i potpredsednik Ustavnog suda BiH iz Republike Srpske, izjavio je da je on i dalje sudija Ustavnog suda BiH sa nepromenjenim statusom.

„Dakle, radim kao sudija, učestvujem u sednicama Ustavnog suda uključujući i Malo veće, koje ne može da funkcioniše ako nema dva potpredsednika“, rekao je Knežević za banjalučke „Nezavisne novine“.

Dodao je da je obavestio predsednika Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) da će podneti zahtev za prevremeno penzionisanje sa 31. decembrom ove godine, kada stiče prvi uslov za to.

„I to ću učiniti, iz mnogo razloga. Ključni je zaključak NS RS, kojim se od mene traži da se povučem iz Ustavnog suda“, kazao je Knežević, dodavši da to što misli, da to nije mudro, njegov je lični stav.

On je dalje rekao da posle odluke Ustavnog suda od 19. juna, prema kojoj plenarne sednice mogu da budu održane bez ijednog sudije iz RS, više ne želi ostati u Ustavnom sudu BiH posle 31. decembra.

„Idem na taj datum, to je moj datum, moje pravo da ja idem u penziju kada ja hoću i kad mogu. Ali za šest ili devet meseci, ili godinu dana, izabraće se dvoje sudija (iz RS). I dobro je što će se izabrati. Jer ne postoji način da se brane interesi, pa i Republike Srpske, ako ne budete negde gde se o tome raspravlja“, rekao je Knežević.

Prema njegovim rečima, nije bilo mudro to što Narodna skupština RS nije izabrala drugog sudiju u Ustavni sud BiH, posle odlaska sudije Miodraga Simovića u penziju.

„Postojao način da se izabere i drugi sudija, da se kontroliše rad Ustavnog suda, ali kako god ja to kažem, ispada da branim svoju ličnu poziciju i ne želim da govorim o tome na taj način. Dakle, mora biti trenutak kad se poštuje institucija. Šta mislite, da li je ta institucija bila u pravu ili krivu, to je nešto drugo“, kazao je on.

Prema njegovim rečima, ne postoji nijedna druga institucija u Republici Srpskoj koja ima tako pun legitimitet kao što je NS RS.

Knežević je dalje ocenio nepotrebnom i besmislenom odluku Ustavnog suda, prema kojoj se plenarne sednice mogu održavati bez troje sudija koje je imenovao Predstavnički dom parlamenta Federacije i ijednog sudije, kojeg je imenovala Narodna skupština RS.

On nije želeo da komentariše donošenje Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS, navodeći da, izuzev iz medija, ne zna šta tačno piše u tekstu, kao i zbog toga što je moguće da sutra dođe na sednicu Ustavnog suda BiH.

„Ja sam do 31. decembra sudija. I učestvovaću, pogotovo sad hoću da učestvujem. Na plenarnoj sednici imam svoj zahtev, koji ću da tražim, u odnosu na ovu izmenu pravila, ali o tome ću na plenarnoj sednici“, kazao je on.

Knežević smatra i da je zahtev NS RS o njegovom odlasku iz Ustavnog suda u tom momentu nije shvatio kao nekakav hir, već više kao poziv na razgovor, ocenivši da je nesporno da se pitanje stranih sudija u Ustavnom sudu mora konačno rešiti.

Na pitanje da li je to moguće učiniti kvalitetnim zakonom, on je odgovorio da „postoji problem“ i da kvalitetan zakon, koji bi u potpunosti rešio primedbe, zahteva i delimičnu promenu Ustava.

Prema njegovim rečima, zakonom se može rešiti pitanje stranih sudija, kao i deo oko statusa sudija, funkcionisanja suda, administrativne i finansijske samostalnosti.

„Ali drugi deo, koji se odnosi na procedure i postupke pred Sudom, nemoguće je, jer Ustav BiH kaže da Ustavni sud sam donosi pravila. Ali, opet, ako ima dobre volje, to je jednostavno rešiti, pa i imati blagu izmenu Ustava i donošenje zakona“, smatra on.

Ranije su vlasti RS saopštile da se sudija Knežević povukao iz Ustavnog suda i da u tom sudu više nema nijednog srpskog sudije.

Iz Ustavnog suda su 19. juna izdali saopštenje u kojem su istakli da se na sudiju Kneževića vrši pritisak da napusti Ustavni sud BiH.

Sudija Knežević se nije oglašavao do okončanja današnje sednice Narodne skupštine na kojem je usvojen Zakon o o neprimenjivanju odluka Ustvanog suda na teritoriji RS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari