Zbog sve veće mase turizma u Splitu, ali i drugim gradovima širom Hrvatske, potražnja za poslovnim i stambenim prostorom ne jenjava. Uprkos rastu inflacije u prva tri meseca ove godine, izdato je 4% više građevinskih dozvola nego u istom periodu prošle godine.
Posla ima, ali visoka cena materijala i energije ugrožava poslovanje, pa neki odustaju i od ugovorenih projekata. S druge strane, i kupci su na gubitku jer cene kvadratnog metra vrtoglavo rastu, piše HRT.
U Splitu je gradilište najvišeg hrvatskog nebodera, gradu u kojem biznis nekretninama i dalje cveta.
– Na moru su stranci klijenti koji imaju para. U poslednje vreme imamo dosta Slovaka, Poljaka, Čeha, manje Nemaca i Austrijanaca. Naše cijene su zaista porasle i cijene Dubaija su stigle, rekla je Jasminka Biliškov, predsjednica Profesionalne grupe posrednika u prometu nekretnina u Splitu.
Rijeka takođe kreće u veliki investicioni poduhvat. Zgrada kao generator razvoja nije stala, a planirani investicioni ciklus u gradu Rijeci ne jenjava, rekao je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović.
Dizalice i skele ima svuda po Hrvatskoj, pa i metropole u kojoj se gradi svuda.
– Dominantno su to logistički centri koji se uglavnom grade u okolini Zagreba. To je velika aktivnost investitora iz centralne Evrope. Ostaju izazovi nekonsolidovanog i neokrunjenog zemljišta i njihova visoka cena, rekla je Vedrana Likan, direktorka Colliers Hrvatska.
Građevinari imaju posla, ali poskupljenje materijala, poput okova, za čak 300 odsto, mnoge baca na kolena.
– Zbog poskupljenja materijala i energenata trenutno se otkazuju pojedini poslovi zbog teške situacije. Otvorili smo desetak gradilišta u Hrvatskoj i Švedskoj, ulazimo u nove poslove, ali sa oprezom, rekao je Bojan Horvačić, direktor tehnologije.
Nekretnine su izvor dobrog prihoda i vrijedna investicija za stanovnike Hrvatske, uprkos prosječnom godišnjem poskupljenju od 7 posto po kvadratu.
– Očekuje se da će kamate na kredite rasti kako bi poskupeli novac kako bi se oslabila tražnja. Ovo je jedan od ciklusa za koji ne očekujemo da će biti kao 2008. godine kada je bila kriza, očekujemo da će se uskoro desiti ciklus kada će se trendovi promeniti u drugom pravcu, rekao je Dubravko Ranilović, predsednik Udruženja trgovaca nekretninama HGK. .
Naravno, cijene stambenih kvadrata dostupnih prosječnom Hrvatu su bolje, jer već sada svaku treću nekretninu u Hrvatskoj kupuju stranci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.