Ministar pravde Crne Gore Marko Kovač, koji dolazi iz redova SNP, smatra da bilo kakvo produžavanje priče i pravljenje okruglih stolova nema nikakvog smisla.
„Ovo je Ugovor koji je svima bio poznat proteklih 10 godina, on je bio prisutan u javnosti u proteklom periodu“, naveo je on.
Istakao je da Temeljni ugovor ne mora nužno da bude akt međunarodnog prava. Rekao je da je pozivanje na kanonsko pravo identično onome što stoji u ugovorima sa drugim verskim zajednicama.
„Što se tiče javno-pravnih ovlašćenja, zlonamerno se unose zabune, jer nijedna verska zajednica ne može da izdaje dokumenta za koja nije nadležna ili ako joj država nije dala ovlašćenje“, tvrdi on.
„Krivo mi je što ima ovoliko pozivanja na pravni poredak“, naveo je.
Istakao je da je odredba o tajnosti ispovesti usklađena sa zakonom.
Ministar odbrane Raško Konjević je kazao kako Kovač pokušava da zameni teze, naročito kada je u pitanju tajnost ispovesti.
„Vi se ne pozivate na kanonsko pravo. Zarez i reč ‘uvažavajući’ potpuno menjaju kontekst i vi to znate“, poručio mu je on, ponavljajući da se Vlada neovlašćeno poziva na kanonsko pravo.
Kazao je kako je Kovač zakasnio da se poziva na dijalog.
„Vi niste hteli da imate radnu grupu koja bi ovo pogledala, vi ste uspostavili novu radnu grupu koja je postigla potpunu saglasnost sa SPC“, konstatovao je Konjević.
Javio se ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić koji je kazao kako su sve stranke u Vladu ušle sa nekim prioritetima.
„Kolege iz SNP su naglasile da je među njihovim prioritetima ovaj Ugovor. Ja nisam želio da ih gledamo u oči i da ih prevarimo. Razumeo bih da se sporimo oko nečega što remeti ustavni poredak, ali mi se sporimo da ćemo zaustaviti evropski put zbog jednog ugovora“, istakao je.
Ministar spoljnih poslova Ranko Krivokapić kazao je kako je prošla Vlada pala na istom pitanju, i to 5. septembra na Cetinju.
„Ja sam mislio da smo se Kovač i ja saglasili – kad sam pisao, rekao i objavio da se ne pregovara sa SPC nego sa njihove četiri eparhije. Ovoj verskoj zajednici je sedište van Crne Gore“, rekao je Krivokapić.
Što se preambule tiče, dodao je da postoji standard koji se ustaljuje – a to je da ako se ona bavi politički važnim događajima iz istorije, onda ona dobija elemente obaveznosti. Kazao je da nije u pitanju ugovorna preambula, već da ima ustavni karakter i da dovodi do udvajanja vlasti, odosno do druge vlasti u Crnoj Gori.
„Ovde se uvodi međunarodno pravo, onaj sa kojim potpisujemo Ugovor nije subjekt našeg unutrašnjeg prava. Rekli ste da nema inostranosti – ja vam kažem da ima i precizno vam čitam odredbe koje govore da ima“, dodao je on.
Kazao je kako pomenuto pitanje ne može imati prioritet nad dva stuba na kojima počiva aktuelna Vlada, a to su evropske integracije i ekonomska pitanja.
Krivokapić je kazao da vidi političke motive, ne ove Vlade, „da nas uvede u teme koje nas udaljavaju od tih ciljeva“.
„Ne želim da dižem temperaturu – dajte da ovo prođe dobar pravno-politički pretres, dajte da sačekamo završne kriterijume (EU), i posle toga, što se mene tiče, bavite se samo ovim. Pa neka svi vide što im je prioritet – da dobijemo završne kriterijume ili da ovih izgubimo svo dobro po kojem bi se ova Vlada mogla pamtiti“, zaključio je Krivokapić.
Ministar poljoprivrede i vicepremijer Vladimir Joković kazao je kako je SNP pretrpeo najveću žrtvu odlukom da bude deo aktuelne Vlade.
„U ovoj podeljenoj državi ne postoji odluka koja neće izazvati podele i protiv koje neko neće biti. Imamo li drugu državu? Nemamo. Dakle, ovde je danas na dnevnom redu potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC. Ovo je ispravljanje nepravde, zašto do sada nije potpisan ugovor sa verskom zajednicom koja ima najveće poverenje vernika“, upitao je on.
Odlaganje bi, kako je kazao, donelo samo još štete.
Sve što je dogovoreno, dodao je on, SNP će ispoštovati, ali dogovori moraju važiti i u slučaju onoga što su bili zahtevi te partije pri formiranju Vlade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.