"Termin 'genocid' za Srebrenicu netačan": Skupština Republike Srpske usvojila izveštaj Nezavisne međunarodne komisije 1Foto: Narodna skupstina Republike Srpske / sajt

Skupština Republike Srpske usvojila je danas danas izveštaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u regionu Srebrenice od 1992. do 1995. godine.

Za izveštaj i zaključke su glasala 73 poslanika, a nije bilo uzdržanih ni glasova protiv, prenosi RTRS.

Skupština Republike Srpske podržala je stavove u zaključcima izveštaja Nezavisne međunarodne komisije i potvrdila da je termin „genocid“ za Srebrenicu netačan i da se ne može prihvatiti, piše u predlogu zaključaka.

Skupština tu kvalifikaciju trajno odbacuje, imajući u vidu da je minimalan broj pripadnika muslimanskih snaga, ratnih zarobljenika, zarobljenih i pogubljenih između 1.500 i 2.000, a maksimalan broj do 3.000, navodi se u predlogu zaključaka.

Konstatovano je da će izveštaj Komisije doprineti objektivnom i nepristrasnom sagledavanju stradanja svih naroda u regionu Srebrenice i posebno se ističe činjenica da je Komisija radila u potpuno neutralnim uslovima, bez bilo kakvih zahteva ili nametanja od institucija Republike Srpske ili bilo kakvih političkih zahteva.

Skupština je uverena da će jedino celovito i istinito sagledavanje ratnih događaja u regionu Srebrenice, ali i u celoj BiH, doprineti jačanju poverenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnom pomirenju i suživotu sadašnjih i budućih generacija, piše u predlogu zaključaka.

Parlament Republike Srpske izražava pijetet prema žrtvama i njihovim porodicama iz tragičnog sukoba u BiH i osuđuje ratne zločine počinjene na svim stranama.

Prema ovom predlogu, Narodna skupština odbacuje izveštaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine, sačinjen u Banjaluci u junu i oktobru 2004. godine, i smatra ga netačnim, tendencioznim, spekulativnim, politički nametnutim od visokog predstavnika Pedija Ešdauna, sačinjenim neobjektivno i zlonamerno protiv Srba i Republike Srpske.

Skupština ukazuje na činjenicu da je u izveštaju Komisije utvrđeno da je od 1992. do 1995. godine, kao posledica etničkog čišćenja srpskog naroda, ubijeno i stradalo više od 2.650 civila, zarobljenih vojnika i pripadnika seoskih straža.

U zaključcima se osuđuju i smatraju apsolutno nedopustivim i neprihvatljivim postupci stalnog predstavnika BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, koji su usmereni na pripremu i dostavljanje predloga rezolucije o „genocidu“ u Srebrenici Generalnoj skupštini UN bez konsultacija i saglasnosti institucija BiH, entiteta i konstitutivnih naroda, radi demonizacije Republike Srpske i srpskog naroda kao genocidnog.

Traži se da srpski član Predsedništva BiH pokrene proceduru u Predsedništvu za razrešenje Lagumdžije, jer ga Republika Srpska i srpski narod odbacuju kao ambasadora BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari