Sastanak Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rezultirao je zabrinutošću zbog najave mogućeg otcepljenja tog manjinskog entiteta. Međutim, kako sagovornici Danasa kažu, u Bosni i Hercegovini svi se „zaklinju Dejtonskim sporazumom“, odnosno da je Srbija garant tog mirovnog sporazuma.
Vehid Šehić, osnivač Foruma građana Tuzle, kaže za Danas da Dejtonski sporazum, makar oni opšti delovi, obavezuju sve tri strane.
Kako naš sagovornik govori, mogućnost otcepljenja RS od Federacije BiH sluša se još od 2006, 2007. godine iz usta Milorada Dodika.
„Tada je bilo predlagano da se donese novi ustav BiH bez entiteta, kada je Dodik krenuo sa kontra svojim stavovima o referendumu i otcepljenju. To slušamo već 17 godina“, kaže Šehić.
On dodaje da se stvara atmosfera straha pogotovo iz razloga da bi se skrenula pažnja sa gorućih pitanja koja su negativna, poput života u nemoralnom društvu, u društvu u kom nema odgovornosti kao i mestu gde je 20 odsto stanovništva na ivici siromaštva.
„Tome doprinose mnogi akteri, naročito izjave prvih ljudi koji imaju odgovornost za javno izgovorenu reč. Kada imate atmosferu straha onda nema ni mira ni demokratije. Zato kod nas institucije ne funkcionišu. Nemate mira. Uvek ste u nekoj tenziji, zahvaljujući izjavama, po meni, neodgovornih političara u BiH“, kaže naš sagovornik.
Kada je reč o otcepljenju, Šehić je mišljenja da je to vid verbalne pretnje, od koje neće biti ništa.
„BiH ne sme biti unitarna država. Ona mora biti decentralizovana. Ne samo kao danas na etničkom principu, već koristiti neke kultorološke, istorijske, ekonomske, prirodne, sve stvari koje čine BiH Bosnom i Hercegovinom. Niti može neko da se odvoji. To bi bilo neprihvatljivo“, kazao je Vehid Šehić dodavši da da ne zna ko bi od država priznao RS kao odvojenu državu.
Misli da to ni Srbija ne bi mogla da uradi.
On tvrdi da građani BiH ne žele sukobe već drugačiji ambijent.
„Mi smo uvek imali težnje ka stvaranju velikih država. To su iracionalne želje određenog kruga ljudi. Kada želite da postanete deo EU, a to je jedna porodica, vi ovde govorite o nekim novim podelama unutar regiona. To ne dolazi u obzir. Sigurno postoje neki političari koji bi želeli da ostvare neke ciljeve koji su neostvareni 90-ih govina ili 45. godine. Međutim, te podele Balkana nema jer bi Evropa postala Balkan. Ne samo naše poluostrvo. To bi se prenelo na čitavu Evropu. Ne verujem u takvu mogućnost“, tvrdi naš sagovornik.
Stefan Jovanović, narodni poslanik i potparol Narodne stranke, kaže da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma i da mora poštovati teritorijalnu celovitost i nezavisnost svojih suseda.
On dodaje da je zadatak Srbije da čuva sve svoje sunarodnike jer je „srpski narod jedan i nedeljiv ma gde živeo“.
„Dodikova izjava je data pred Vučićem i zapravo je upozorenje Vučiću, da Dodik razume šta Vučić trenutno radi u vezi francusko-nemačkog sporazuma, i da je svestan da će Zapad od Vučića tražiti da pristane na ukidanje RS“, kazao je narodni poslanik Jovanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.