Početkom sledeće godine, u kojoj će Hrvatska obeležiti desetu godišnjicu članstva u Evropskoj uniji, uvođenjem evra postaće deo zajednice od 340 miliona ljudi.
O nizu prednosti koje donosi evro govorilo se na konferenciji Večernjeg lista u Zagrebu. U ponedeljak počinje masovna proizvodnja hrvatskih evro kovanica, a pojedini trgovci i ugostitelji već duplo označavaju cene.
Hrvatski vodeći trgovac po prihodu pamtiće ovaj istorijski dan. I pre roka su počeli da obeležavaju cene dva puta, u kunama i evrima. Promena etiketa biće završena do kraja meseca u više od 600 prodavnica.
– Ceo projekat košta oko 4 miliona evra, a cene su istaknute po zakonom propisanom kursu. Konzum je prvo počeo sa tri probne prodavnice, a zatim se proširio na celu mrežu kako bi se ljudi prilagodili duplim cenama, rekao je Fabris Peruško, generalni direktor Fortenova grupe.
Posla imaju i prodavačice u lancu drogerija. Ima dosta artikala, ali na sreću ima vremena, jer je duplo deklarisanje cena obavezno od 5. septembra.
– Primenjuje se fiksni kurs konverzije, kako je to zakonodavac predvideo. Očekujemo da će najkasnije do 1. avgusta u svim prodavnicama biti istaknute cene u evrima i kunama, rekao je Ivan Horvat, menadžer marketinga i odnosa sa javnošću DM-a.
Prilagođavaju se i bankari. Od prvog januara biće moguće podizanje evra na svim bankomatima. Kamate u evrima ostaju fiksne, promenljive će se neznatno menjati na teret banaka, piše HRT.
– Ulazak u evrozonu znači srednjoročno i dugoročno snižavanje kamatnih stopa u odnosu na zemlje koje imaju svoje valute, a za građane je još važniji valutni rizik koji je ovde neutralizovan, rekao je Dinko Lucić, predsednik Uprave. Uprava Privredne banke Zagreb.
Novčanice evra će se štampati u inostranstvu, a masovna proizvodnja kovanica počeće za nekoliko dana.
– Moraćemo da radimo tri smene 24 sata, sa novim mašinama, a blizu smo da sve pokvarimo. To je kao da uzmeš 17 najvećih ZET-ovih tramvaja i napuniš ih novčićima. Veliki je logistički izazov za nas, gde da ih skladištimo, ali smo našli rešenje sa hrvatskom vojskom, rekao je Boris Vujčić, guverner HNB.
U ovom turbulentnom vremenu, premijer smatra da je evrozona sigurna luka u kojoj Hrvatska treba da profitira.
– Moramo ići dalje da rastemo, a istovremeno inteligentnim merama stvoriti situaciju u kojoj ćemo se poreskim reformama i subvencijama pobrinuti da građani i preduzetnici prebrode ovu krizu, istakao je Andrej Plenković, premijer.
Naši akademici, zanimljivo, tvrde da je evro osma valuta u dugoj istoriji Akademije, koja je svedok niza državnih tvorevina na ovim prostorima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.