Tužioci Posebnog odeljenja za ratne zločine Tužilaštva BiH podigli su optužnicu protiv sedam pripadnika Vojske Republike Srpske za ratni zločin – genocid.
Optuženi su: V. R. iz Bileće, Lj. V. iz Šekovića, V. P. iz Kladnja, M. O. iz Šekovića, G. V. iz Vlasenice, Ž. D. iz Han Pijeska i
V. G. takođe iz Han Pijeska.
Oni se terete da su od 15. jula 1995. bili mandanti i pripadnici Vojne policije Drinskog korpusa, Birčanske brigade i 10. diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS, na području opština Šekovići i Vlasenica.
Do 23. jula te godine su učestvovali u zarobljavanju muškaraca i dečaka bošnjačke nacionalnosti, koji su nakon pada zaštićene zone UN-a Srebrenica pokušali da pređu na teritoriju pod kontrolom ARBiH, zatočeni u zatvoru Sušica i drugim objektima, piše u optužnici.
Dodaje se da su optuženi i za njihovo vezivanje i transport na tri lokacije, gde su vršena pucnjava i ubistva, a tela i posmrtni ostaci prekriveni eksplozivnim napravama ili uklonjeni i zakopani uz pomoć mehanizacije.
Regionalna saradnja ključna za sprečavanje nekažnjivosti
Međutim, iako je prošlo 30 godina od rata koji je potresao Balkan, i koji je razbio zemlju „bratstva i jedinstva“, saradnja između tužilaštva, sada zasebnih država regiona od ključnog je značaja kako bi oni koji su činili ratne zločine snosili kaznu za nedela.
Iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine za Danas ističu da je regionalna saradnja ključna kako bi se sprečila nekažnjivost za ratne zločine koji su počinjeni, kao i da bi se osigurala pravda za žrtve u njihove porodice.
„Velik broj optuženih u BiH za ratne zločine sa dvojnim državljanstvima nisu izvedeni pred lice pravde. U rješavanju ovog regionalnog problema, Tužilaštvo BiH zajedno sa tužilaštvom pri Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MRMKS) i Evropskoj uniji (EU) se zalaže za snažnije sistemsko korištenje protokola o saradnji u procesuiranju počinilaca ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida potpisanih 2005, kao i 2013. i 2014. godine između Tužilaštva BiH i tužilaštava iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore“, kažu iz Tužilaštva BiH za Danas.
Oni navode da su više puta isticali da postoji problem nedostupnosti osumnjičenih, odnosno optuženih osoba, koje se najčešće nalaze u zemljama regiona kao i u drugim državama.
„To su najčešće procesne smetenje, a također smetnje predstavljaju i situacije sa procesnom nesposobnošću osumnjičenih i optužnih osoba (najčešće zbog bolesti i zdravstvenog stanja), na što tužilaštvo ne može utjecati, jer se radi o osobama starije životne dobi, te tužilastvo također, insistira na ubrzavanju sudskih procesa, kako bi se spriječilo postojanje nekažnjenosti i jačala vladavina prava u ovoj oblasti“, rečeno je iz Tužilaštva.
Tužilaštvo BiH: Nedostupno oko 340 osoba
U predmetima ratnih zločina u Posebnom odeljenju za ratne zločine (PORZ), rekli su iz Tužalštva BiH za Danas, u različitim fazama postupka nedostupno je oko 340 osoba.
„Od tog broja oko 250 osoba nalazi se u susjednim zemljama (procjene su da se oko 100 osoba nalazi u Srbiji, u Republici Hrvatskoj oko 150 i manje od 10 lica u Crnoj Gori), a još oko 80 osoba u ostalim zemljama diljem svijeta“, kažu.
Kada je reč o Srbiji, kažu da postoji više predmeta koji su ustupljeni pravosudnim organima našoj zemlji „na dalje procesuiranje“.
„Neki su u fazi suđenja, u nekima se čeka početak suđenja, a neki su i presuđeni (proecesuiran je veći broj predmeta za ratne zločine sa područja Bihaća, Sanskog Mosta i Prijedora)“, navode iz Tužilaštva BiH.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.