U Banjaluci iz štampe izašla monografija o deci, žrtvama rata 1991-1995. 1Izložba fotografija "Opsada" povodom 30 godina od početka rata u BiH Foto: FoNet/Zoran Mrđa

U izdanju Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica iz štampe je izašla monografija „Djeca žrtve rata 1991-1995“, čiji je prevashodni cilj da se ukaže na sav besmisao rata, koji najveće posledice ostavlja na najranjivijima – deci, izjavio je direktor ovog centra Milorad Kojić.

„Ovo, još jedno izdanje Centra rezultat je dugogodišnjeg istraživanja, kao i saradnje sa brojnim institucijama i nevladinim organizacijama. Važno je da izneseni podaci i dostupni dokumenti što pre postanu predmet interesovanja pravosudnih institucija, jer se prilikom izrade ove monografije Centar vodio snagom argumenata i činjenica“, istakao je Kojić, prenosi Radio-televizija Republike Srpske pozivajući se na Srnu.

On je naveo da je znatan broj dokumentacije o stradaloj deci dobijen od bolnica, domova za nezbrinutu decu, udruženja proisteklih iz Odbrambeno- otadžbinskog rata, Udruženja žena „Duga“, Radio-televizije Republike Srpske, Udruženja „Zdravo da ste“, Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Doktor Miroslav Zotović“ Banjaluka i banjalučkog Kliničkog centra.

Kojić kaže da u proteklom ratu u BiH nije bilo milosti ni za one najranjivije i najbespomoćnije, podsjetivši da je ogledalo humanosti zapadnog svijeta i simbol stradanja tokom humanitarne krize u Krajini, bila smrt 12 prijevremeno rođenih beba u banjalučkom Kliničkom bolničkom centru, usljed nedostatka kiseonika.

„Deca, kojoj je po rođenju bilo uskraćeno pravo na život, umirala su u periodu od 22. maja do 19. juna 1992. godine do proboja Koridora života, a ovaj slučaj detaljno je objašnjen u monografiji“, istakao je Kojić.

U monografiji se, između ostalih, spominje stravična smrt devojčice Mirjane Dragičević, koja je silovana i ubijena naočigled majke Radmile, kao i Danke Tanović, koja je rođena 1989. godine, a ubijena u napadu muslimanskih snaga na srpsko selo Јošanica, opština Foča, na Nikoljdan 1992. godine.

Republički centar je do sada izdao brojne knjige, publikacije i monografije, bilo da je riječ o vlastitim izdanjima ili onima gdje je bio saizdavač.

Među njima su, između ostalih, „Iz kolijevke u Јasenovac“, „Naša ispovijest – Žene žrtve rata iz Republike Srpske 1992-1995“, „Namjernom silom na Republiku Srpsku“, „Ničiji vojnici – u sarajevskom paklu 1992. godine“, „Bitka za Srebrenicu – rat za civilizaciju“, „Republika Srpska u Odbrambeno-otadžbinskom ratu“, kao i brojni drugi naslovi koji su izazvali veliku pažnju javnosti u Republici Srpskoj, kao i dijaspori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari