U Crnoj Gori definitivno srušena vlast formirana nakon 30.avgusta 2020. 1foto wikipedia Rasho

U ponedeljak uveče je smenjena crnogorska vlast formirana nakon 30. avgusta 2020. i zvanično postoji nova vladajuća većina u crnogorskom parlamentu.

Predsednik Skupštine Aleksa Bečić smenjen je na inicijativu DPS-a i partnera iz opozicije. Sada je prioritet, kako je kazao potpredsednik građanskog pokreta URA Miloš Konatar što pre formirati manjinsku vladu, a ako se, kaže, ne uspe ide se na izbore.

“Očekujem do kraja ove sedmice da imamo napredak kada je formiranje manjinske vlade u pitanju”, rekao je Konatar novinarima. Razgovaraće, rekao je, sa svima, ali napre sa kolegama iz parlamentarne većine, potpisnicima memoranduma.

Potpisnici memoranduma su Savez građana Civis i Socijalistička narodna partija (SNP). “Naša ponuda za formiranje manjinske vlade je upućena svim poslanicima“, poručio je Konatar.

Poslanica SNP-a Danijela Đurović kaže da će Glavni odbor stranke nakon konsultacija unutar parlamentarne većine, doneti odluku o budućim političkim aranžmanima. ”Izrečeno je mnogo teških reči poslednjih dana, ali SNP nije učestvovao u tome. Radićemo sve da se iznađe kompromis”, istakla je Đurovićeva.

Za Socijaldemokrate, s druge strane, izbori su najdemokratskiji vid za izlaska iz političke krize, “ali smo uvek spremni da razgovaramo i o potencijalno drugim modelitetima, kako bismo videli postoji li mogućnost da se period do izbora prebrodi na adekvatniji način”, kazao je poslanik SD-a Boris Mugoša. Crna Gora se nalazi, kako je kazao, u velikoj institucionalnoj krizi, pa se postavlja pitanje da li bi izbori promenili išta u smislu u konstituisanja nove vlade.

Predsednik države i lider DPS-a Milo Đukanović kazao je da je njegova stranka spremna da podrži manjinsku vladu, ali da ne učestvuje u njoj. Poručio je da će DPS podržati svaku vladu koja će čuvati građanski i sekularni karakter države, unapređivati multietničku demokratiju i doprinositi ekonomskom razvoju.

DPS je, istakao je Đukanović u intervjuu za Dojče vele, nakon izbora 2020. nudila podršku “jednoj manjinskoj vladi”, smatrajući, kako je naveo, da će “biti vrlo opasno za Crnu Goru ako vladajuća koalicija bude tako zavisna od velikosrpskog nacionalizma”.

Trebalo je, očigledno, ovakvih 14 meseci “neuspešnog iskustva da bi se sad vratili tom predlogu“.

„Trebalo je vremena da se shvati kako svaka promena ne znači i promenu nabolje. Promena može biti i nagore. Crna Gora je sad prošla jednu promenu nagore. Ali, to ne znači da se DPS po automatizmu vraća na vlast, niti to znači da će se vratiti isti kakav je otišao s vlasti. Vrlo smo pravilno razumeli poruku birača, ovih godinu smo jako radili na otklanjanju slabosti, na reformama u stranci”, istakao je Đukanović.

Potpredsednik URA Goran Đurović kazao je da Đukanovićeva izjava potvrđuje ono o čemu URA govori – da DPS neće biti deo nove vlade. ”DPS se niti vraća na vlast, niti će moći da stopira bilo koji proces donošenja sistemskih zakona koji nas vode u jaču borbu protiv kriminala i korupcije, te napredak u evropskim integracijama”, tvrdi Đurović, navodeći da DPS treba da se suoči s prošlošću i kadrovima za koje se vezuju afere, pa da se tek kao takav nametne kao potencijalni partner u budućnosti.

U planu 16-18 ministarstava

Manjinska vlada trebalo bi, pišu Vijesti, da ima 16 ili 18 ministarstava, u planu kvote za nestranačke ličnosti. To je nekoliko resora više od odlazećeg kabineta premijera Zdravka Krivokapića u kojem je bilo 12 ministarstava. Povećanje resora trebalo bi da se realizuje tako što bi se “glomazna ministarstva”, poput Ministarstva prosvete, nauke, kulture i sporta, razdvojila. Plan definisanja resora nije još utvrđen, a postoji mogućnost da neki od aktuelnih ministara ostanu u izvršnoj vlasti.

Picula i Bilčik: Nužna stabilna proevropska vlast

Crnoj Gori je potrebna predvidljiva i stabilna parlamentarna većina i proevropska vlada koja će zemlji omogućiti napredak na putu u EU, ističu u zajedničkoj izjavi Tonino Picula, izvestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru i Vladimir Bilčik,  šef Delegacije Evropskog parlamenta (EP) za odnose sa Crnom Gorom. Picula i Bilčik su pozvali crnogorske čelnike da ubrzaju napore u formiranju nove vlade i izboru novog predsednika Skupštine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari