Omer Karabeg:
Po svemu sudeći Crna Gora će dobiti novu vladu. Stranke koje su nakon izbora avgusta 2020. formirale skupštinsku većinu dogovorile su se da formiraju novu vladu koje će zameniti vladu Dritana Abazovića. Da li je ovaj dogovor za vas bio iznenađenje?
Daliborka Uljarević: Taj dogovor bio je za mnoge iznenađenje, ali je veliko pitanje u kojoj mjeri će se održati. Sada smo u prvoj preliminarnoj fazi kad su se stranke, koje su bile pobjednice na avgustovskim izborima 2020, načelno dogovorile. Međutim, među njima ima dosta nerazjašnjenih pitanja i nisam sigurna da se sve to može staviti ispod tepiha, Ta vlada, ukoliko se formira, biće u suprotnosti sa porukama State Departmenta i institucija EU i Evropskog parlamenta. Istog dana, kad je taj dogovor napravljen, čuli smo veoma eksplicitnu negativnu reakciju Vladimira Bilčika, predsjedavajućeg delegacije EP za saradnju s Crnom Gorom. Te i neke druge izjave, koje smo imali ranije, svode se na to da Demokratski front, najveća stanka te koalicije, nije partner Zapadu.
Naravno iza svega stoji Aleksandar Vučić koji je podigao svu svoju infrastrukturu u CG da bi napravio dogovor između Demokratskog fronta i URA i da bi u taj dogovor uvukao i Demokrate koje su učestovale u izglasavanju nepovjerenja vladi Dritana Abazovića. Abazović, koji je ranije insistirao na tome da Demokratski front ne može da uđe u vladu, sada ga je prihvatio da bi sačuvao fotelju.
Zlatko Vujović: Jasno je da se u Crnoj Gori nastavlja odmjeravanje snaga između predsjednika Vučića, odnosno zvanične Srbije i Moskve, i zapadnih partnera. Čini mi se da bi Vučić i Rusija odnijeli veliku pobjedu ako pomenuti sporazum dovede do formiranja vlade. Očigledno je da više nije samo Demokratski front pod kontrolom zvaničnog Beograda već i da je URA u potpunosti usaglasila svoje djelovanje sa stavovima srpskoga predsjednika. Govori se i da ispod površine postoje brojni dogovori u koje su uključeni i ruski finansijski, da ne kažemo bezbjednosni, interesi u CG. Ako se sporazum realizuje, CG bi i pored jasnih poruka iz Vašingtona i Brisela dobila vladu koja ne bi bila crnogorska i evropska već prosrpska i proruska.
Ne treba zaboraviti da su i u vladi gospodina Abazovića mnogi kadrovi DF zadržali svoje pozicije u administraciji i da su Abazoviću i zvanicnom Beogradu smetali prozapadni kadrovi koji su bili na nekim ključnim pozicijama. Mislim prije svega na šefa Agencije za nacionalnu bezbjednost i ministre vanjskih poslova i odbrane. Sad se očigledno dešava pokušaj preuzimanja svih institucija i stavljanje CG pod punu kontrolu Beograda i Moskve. Vidjećemo kakava će biti reakcija naših zapadnih partnera. Dosad smo bili svjedoci nekakve soft diplomatije kojom se pokušavalo uticati da procesi idu u smjeru koji će garantovati proevropsku i prozapadnu orijentaciju CG. Međutim, čini mi se da je, s obzirom na metode koje koristi predsjednik Vučić, potrebno mnogo snažnije i otvorenije angažovanje zapadnih partnera. U protivnom svjedočićemo trajnom gubljenju prozapadne većine u CG. Ako se to desi, CG će narednih decenija biti izgubljena za Zapad.
Karabeg: Ima li naznaka kako će izgledati ta nova vlada?
Uljarević: Demokratski front je uvijek imao rezervu prema bilo kojem obliku vlade u kojoj nisu politički lideri najvišeg ranga. Visoki funkcioneri DF su istakli kandidaturu Andrije Mandića za premijera nove vlade, a onda je i on sam to uradio uoči sastanaka na kome su načelno dogovoreni principi saradnje između pobjedničke većine sa izbora 2020. Tako da je za očekivati da će DF nastaviti da insistira na tome da Mandić bude premijer. Oni će nastojati ne samo da dobiju poziciju premijera nego i najviše mjesta u novoj vladi kako bi odlučujuće mogli da utiču na njene odluke.
Vujović: Ako se takva vlada formira, onda bi bilo politički pošteno da njen premijer bude lider najveće liste. Bez obzira što se ne slažem sa njihovim programom, prirodno da neko ko je predsednik ključne političke partije u toj koaliciji bude i predsjednik te vlade. Za očekivati da će lista, koju je predvodio Mandić, imati natpolovičnu većinu u toj vladi. Ako ta vlada treba treba da sprovodi program Demokratskog fronta i zvaničnog Beograda, onda je logično da jedan od lidera DF bude premijer.
Bilo je apsurdno ono što smo imali dosad – da Abazović, lider URA, sprovodi program DF. Mislim da je potpuno logično da Mandić, lider partije koja je velikosrpski i proruski orijentisana i koja će imati većinu u toj vladi, bude i njen premijer. Svako drugo rješenje bilo bi manipulacija biračima i pokušaj da se javnost ubijedi da vlada neće sprovoditi ono što će u stvarnosti sprovoditi.
Karabeg: Govorili ste da nova vlada neće biti na evropskom kursu, ali u sporazumu o obnavljaju stare skupštinske većine piše da će nova vlada biti posvećena evropskim integracijama?
Uljarević: Taj prioritet je u sporazumu dosta nisko pozicioniran. Ako se dobro sjećam, on je na šestom ili sedmom mjestu. Vjerovati Demokratskom frontu i njegovim liderima da će poštovati sve međunarodne obaveze Crne Gore i potpuno se usklađivati sa politikom EU, što bi značilo i zadržavanje sankcija prema Rusiji, isto je kao kada biste vjerovali mišu da će čuvati sir.
Vujović: To bih ocijenio kao pokušaj da se umire naši zapadni partneri i da im se pošalje poruka da neće bitu ugrožena prozapadna i proevropska orijentacija Crne Gore. Ne vjerujem u iskrenost te poruke. To vam je isto kao kad biste vjerovali predsedniku Putinu da je spreman da poštuje izbor građana Ukrajine. Demokratski front je u potpunosti na pozicijama zvanične Moskve i zvaničnog Beograda, pa shodno tome treba procjenjivati njegove poteze.
Karabeg: Da li je u ovom trenutku evropski put Crne Gore u ozbiljnoj opasnosti?
Uljarević: Ukoliko sada dobijemo vladu kojom će se dominantno upravljati iz jedne druge zemlje koja nije nikakav demokratski uzor – govorim o Srbiji, a posredno i o Rusiji – onda će doći do ozbiljnog dugoročnog zastoja na evropskom putu.
Vujović: Evropski put Crne Gore je apsolutno u opasnosti. On je bio ugrožen i djelovanjem vlade premijera Abazovića i njegovim potezima koji su blokirali ubrzani pristup CG Evropskoj uniji. S novom vladom crnogorski prioritet više neće biti brzo učlanjivanje CG u EU. Umjesto toga ona će se fokusirati na Otvoreni Balkan. CG će postajati sve autoritarnije društvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.