Članovi Predsedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić organizovali su večeras u sarajevskoj Većnici svečani prijem povodom Dana nezavisnosti BiH, koji se praznuje samo u Federaciji BiH.
Obraćajući se prisutnima, Bećirović je, izmedju ostalog, rekao da su u danas ugrožena prava gradjana BiH, ali da tu zemlju nije moguće pokoriti.
On je naveo da su na političkoj sceni u BiH ponovo „sledbenici ideologije bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, jer ne prihvataju činjenicu da je načelo samoopredeljenja u trajnoj suprotnosti s načelom političke nezavisnosti postojećih država u svetu“.
Da je tako, ocenio je Bećirović, svi bi tome pribegli i teritorijalne granice mnogih država bile bi ugrožene.
„Zato je nemoguća secesija bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, jer stanovništvo jednog dela nezavisne i suverene države BiH nikada neće moći odlučivati o sudbini celokupnog stanovništva naše države“, kazao je on.
Bećirović je ocenio da BiH treba pomoći da izgradi funkcionalne državne institucije, koje su sposobne preuzeti odgovornost za ubrzano kretanje prema EU i NATO-u.
Bošnjački član Predsedništva BiH je pri kraju govora izrazio solidarnost sa predsednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim i narodom Ukrajine.
„Mi smo na strani Ukrajine i slobodnog sveta. Nismo neutralni i indiferentni prema patnjama Ukrajine. Neutralnost je drugo ime za podršku (ruski predsednik Vladimir) Putinovom režimu“, kazao je Bećirović.
Član Predsedništva BiH Željko Komšić rekao je da BiH 2opstala u svojim prepoznatljivim medjunarodnim okvirima, uprkos svemu, pa čak i uprkos takozvanoj medjunarodnoj zajednici“.
„Nažalost, naša država sada nije suočena samo sa velikodržavnim aspiracijama suseda i njihovim, rekao bih tradicionalnim pokušajima podele BiH, već i sa neprimerenim stranim intervencionizmom koji nam je možda u početku izgledao zbunjujuće, čudno, gotovo neverovatno“, konstatovao je Komšić.
On je postavio pitanje – gde je nestala medjunarodna podrška suverenitetu Bosne i Hercegovine, pa sada toj zemlji, kako je rekao, „ti lažni prijatelji sa susedima uzimaju meru“.
On je naglasio da se „treba nastaviti boriti za nezavisnost i pravno i politički, ali i na svaki drugi način“.
„Dobro je što konačno znamo ko je za stvarnu nezavisnost i suverenost BiH, a ko smatra to da o našem zakonodavstvu treba da odlučuju stranci i vlade susednih zemalja“, naveo je Komšić.
On je zaključio da će „pobediti oni koji se sa BiH u potpunosti identifikuju, jer znaju da hoće slobodnu i demokratsku zemlju, zemlju jednakih ljudi, reda i ljudskih prava“.
Prijemu su prisustvovale brojne ličnosti iz javnog, političkog, društvenog, sportskog, kulturnog i verskog i života BiH, kao i diplomatskog kora.
Svečanosti su prisustvovali i pripadnici Federalne uprave civilne zaštite i Gorske službe spašavanja, koji su učestvovali u akcijama spašavanja žrtva razornog zemljotresa u Turskoj.
Prema informacijama koje su preneli sarajevski mediji, svečanom prijemu nisu prisustvovali predstavnici HDZ BiH.
Dan nezavisnosti BiH, 1. mart, praznuje se samo u Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj običan radni dan.
Na današnji dan 1992. godine u BiH je održan referendum na kojem se 63,6 odsto gradjana, uglavnom Bošnjaka i Hrvata, izjasnilo da želi nezavisnu BiH i izlazak iz tadašnje SFRJ.
Srbi većinski nisu izašli na taj referendum.
Srpski narod u BiH se na plebiscitu, održanom u novembru 1991. godine, izjasnio za ostanak u SFRJ.
Odluka o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti doneta je u parlamentu BiH 28. februara 1995. godine, pre potpisivanja Dejtonskog sporazuma i u njenom donošenju nisu učestvovali predstavnici srpskog naroda.
Posle potpisivanja Dejtonskog sporazuma BiH nikada nije dobila državni zakon o praznicima, već postoje entitetski zakoni o praznicima, prema kojima dva entiteta zajedno praznuju jedino medjunarodne praznike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.