Građanski pokret URA pozvao je danas, uoči sednice Skupštine Crne Gore, parlamentarne partije da glasaju za sve sudije blokiranog Ustavnog suda i time otvore put za „kompromis“ o vanrednim izborima i spornim izmenama Zakona o predsedniku države.
Poslanik Ure Miloš Konatar je na vanrednoj konferenciji za novinara uoči zasedanja kazao da će, ukoliko Skupština ne izabere sve četvoro sudija Ustavnog suda, taj pokret glasati za sporne izmene Zakona o predsedniku države. Njima parlament preuzima deo nadležnosti predsednika države u predlaganju mandatara za sastav nove vlade i otvara put parlamentarnoj većini da izaberu svog kandidata.
„Ako glasamo za sva četiri kandidata, imaćemo dogovor za pet minuta kada su u pitanju zahtevi opozicije koji se odnose na Zakon o predsedniku i datum izbora“, kazao je Konatar.
Ukoliko poslanici ne podrže predlog Ure, njeni poslanici će glasati za izmene Zakona o predsjedniku, jer smatraju da se „bez Ustavnog suda ne mogu održati prevremeni izbori“.
Podrška Ure bi značila usvajanje spornog zakona, jer su ostale partije parlamentarne većine najavile podršku aktu o kome je negativno mišljenje ranije dala Venecijanska komisija.
Skupština Crne Gore danas bi trebalo da glasa o sudijama Ustavnog suda, koji je bez kvoruma za odlučivanje i u blokadi od septembra prošle godine, te o spornim izmjenama Zakona o predsedniku.
Prethodno je propao pokušaj parlamentarnih partija da pronađu rešenje o izlasku iz političke i institucionalne krize.
Vlada je u tehničkom mandatu, Ustavni sud blokiran, a parlamentrane partije ne uspevaju da se dogovore oko paketa pitanja, koji podrazumeva raspisivanje vanrednih izbora.
Predstavnici poslaničkih klubova u nedelju su se treći put sastali kako bi razgovarali o prevazilaženju političke krize, te pokušali da dogovore izbor sudija Ustavnog suda, ali dogovor nije postignut.
Opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS), koja je inicirala razgovore i traži održavanje vanredih izbora, najavila je da neće glasati ni za jednog kandidata Ustavnog suda, te da neće prisustvovati sednici.
„DPS je zagovarao stav da su jedino rešenje krize prevremeni izbori i da se kroz njih dođe do stabilne političke vlade“, saopšteno je iz te stranke nakon sastanka.
Uoči sednice parlamenta koja je najavljena za 11 sati, u znak protesta ipsred zgrade Skupštine Crne Gore okupio se veći broj građana, dok su neki blokirali glavne saobraćajnice u Podgorici.
Oni traže vanredne izbore, izbor sudija Ustavnog suda i povlačenje spornih izmjena Zakona o predsedniku.
To je četvrti protest građana pod sloganom „Ima nas“ u poslednjih mesec dana.
Venecijanska komisija je u međuvremenu preporučila da Skupština ne usvaja izmjene i dopune Zakona o predsedniku, a iz Evropske unije pozvali su političke lidere da u potpunosti primene preporuke te komisije.
Predstavnici Venecijanske komisije su pozivali institucije, poslanike i političke partije da „odgovorno učestvuju u rešavanju trenutnog ćorsokaka i pronađu konstruktivne kompromise za važne odluke, uključujući i izbor sudija Ustavnog suda.“
Mišljenje Venecijanske komisije, savetodavnog tela Saveta Evrope, o ovom zakonu je zatražio predsednik Crne Gore Milo Đukanović nakon što je parlamentarna većina prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA, usvojila izmene Zakona o predsedniku.
Đukanović je odbio da potpiše izmene zakona i vratio ga je Skupštini na ponovno odlučivanje.
Ustavni sud Crne Gore od 13. septembra nema kvorum za odlučivanje, jer ima samo troje sudija od ukupno sedam.
U prvom krugu nijedan od četiri kandidata nije dobio potrebnu dvotrećinsku podršku u parlamentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.