Ustavni sud BiH zbog političkih blokada na ivici funkcionisanja 1Foto: N1

Sudije Ustavnog suda BiH upozorile su danas da je ovaj sud zbog političkih blokada na ivici funkcionisanja, ističući da te blokade hitno moraju da budu okončane.

Predsednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić izjavila je danas da je ovaj sud tokom prošle godine radio u gotovo nemogućim uslovima, jer su i dalje upražnjena mesta za trojicu domaćih sudija.

„Izvršen je pritisak na još jednog kolegu (srpski sudija Zlatko Knežević), koji je u januaru otišao u prevremenu penziju. Na ovaj način je onemogućen rad Ustavnog suda BiH u Velikom veću, gde je šest domaćih sudija, a najmanje pet je potrebno za kvorum“, rekla je Galićeva na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Prema njenim rečima, ranije je upravo Veliko veće odlučivalo o najviše predmeta, dok u poslednjih 17 meseci sud može isključivo odlučivati u plenarnoj sednici, gde su troje domaćih i troje stranih sudija.

Ustavni sud BiH treba da ima devet sudija, po dvoje sudija iz tri konstitutivna naroda i troje sudija stranaca, koje bira Evropski sud za ljudska prava.

Trenutno u Ustavnom sudu BiH nedostaje dvoje srpskih sudija, kao i jedan sudija Hrvat, a parlamenti RS i Federacije BiH već mesecima ne biraju nove sudije.

Predsednica Ustavnog suda Valerija Galić ocenila je da se radi o „alarmantnoj situaciji“ koju će najviše osetiti građani, jer je najviše apelacionih zahteva građana koji se obraćaju Ustavnom sudu smatrajući da su im povređena prava zagarantovana Ustavnom BiH.

Galić je precizirala da je prošle godine ostalo nerešeno više od osam hiljada apelacionih predmeta.

Podsetila je i na izveštaj Venecijanske komisije, koja je izrazila zabrinutost jer Sud ne radi u punom kapacitetu.

Potpredsednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman izjavio je da je obaveza svih institucija da poštuju odluke Ustavnog suda BiH, ističući da su pokušaji vlasti da kontrolišu rad Ustavnog suda atak na njegovu nezavisnost.

Ćeman je naveo da se odluke Ustavnog suda moraju sprovoditi, dodavši da neizvršavanje odluka ovog suda ima za posledicu ozbiljno ugrožavanja pravnog poretka.

Sutkinja Helen Keler je takođe ocenila da je situacija u Ustavnom sudu BiH veoma alarmantna.

„Napad na sudstvo u BiH izgleda prati globalni trend. Napad na sudstvo u ovoj zemlji je pretnja i to znači da se zakon ne sprovodi“, naglasila je Keler.

Prema njenim rečima, napadi na sudstvo uvek dolaze iz krugova koji žele destabilizovati državu i koji se „žele okoristiti iz slabosti zemlje“.

Keler je podsetila da su vlasti RS u decembru prošle godine zatražile ostavku stranih sudija, naglašavajući da bi to značilo i prestanak funkcioniranja Suda.

„Nastavićemo da vršimo svoj mandat dok god postoji Sud, jer time Ustavni sud ostaje samoodrživ. Mi smo odani Ustavu ove zemlje, ali u budućnost gledamo zabrinuti“, navela je ona.

Dodala je da je problem neimenovanja domaćih sudija veliki, ocenivši da je trenutni omer – tri strane i tri domaće sudije daleko od onoga što definiše Ustav BiH.

„Na ivici smo funkcioniranja, politička blokada mora biti okončana brzo“, upozorila Keler.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari