Ustavni sud BiH osporio Zakon o imunitetu RS 1Foto: N1

Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) doneo je danas odluku prema kojoj je Zakon o imunitetu Republike Srpske (RS) neustavan.

„Odlukom je utvrđeno da propisivanje imuniteta od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti u članu 3 nije u skladu sa Zakonom o imunitetu BiH, pa samim tim ni s Ustavom BiH“, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH.

Pojasnili su da Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe.

Ustavni sud BiH je zaključio da davanje imuniteta od krivične odgovornosti nosiocima izvršne vlasti nije opravdano „preovlađujućim javnim interesom“ da bi se moglo odstupiti od jednog od osnovnih principa vladavine prava kojima je propisana jednakost počinilaca krivičnih dela.

„Ustavni sud je utvrdio i neustavnost odredbi člana 6 i 7 Zakona o imunitetu RS, zato što su tim odredbama redovni sudovi u potpunosti isključeni iz odlučivanja o pitanju imuniteta, te nije omogućena dvostepenost u odlučivanju, što je u suprotnosti sa Zakonom o imunitetu BiH, a samim tim Ustavom BiH“, navedeno je u saopštenju Ustavnog suda BiH.

Narodna skupština RS je sredinom aprila Zakon o imunitetu, koji predviđa da nosioci izvršne vlasti, predsednik i potpredsednici RS, premijer i ministri, ne mogu krivično odgovarati za postupke u okviru svojih dužnosti.

Ustavni sud BiH danas je doneo i rešenje kojim je utvrdio da Vlada Republike Srpske, odnosno njen predsednik Radovan Višković i Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske, odnosno Denis Šulić kao ministar, nisu izvršili odluku ovog suda od 11. jula ove godine u vezi sa prodajom državnog zemljišta na Јahorini.

Ustavni sud je saopštio da je to rešenje dostavio Tužilaštvu BiH na dalje postupanje u skladu sa zakonom.

Ustavni sud BiH ranije je proglasio nesustavnom odluku Vlade RS da 56 dunuma državnog zemljišta na Jahorini direktnom pogodbom proda firma „Drvo-eksport“, u vlasništvu funkcionera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Srđana Klječanina iz Teslića, za 41 milion konvertibilnih maraka (oko dvadeset miliona evra).

Pitanje državne imovine u BiH nije rešeno, a još je na snazi Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH, koji je 2005. godine nametnuo nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari