Član Predsedništva BiH u petak je po drugi put uskratio saglasnost za postavljenje novog ambasadora Nemačk Tomasa Fičena u toj zemlji zaoštravajući na taj način osobni sukob s Berlinom koga optužuje za antisrpsku politiku, piše vecernji.hr.
Milorad Dodik je, ukazuju, na današnjoj sednici Predsedništva BiH glasao protiv postavljenja novog nemačkog ambasadpora dok su predsjedavajućij Predsedništva Šefik Džaferović i hrvatski član Željko Komšić glasali za to imenovanje.
Na isti je način Dodik, podseća hrvatski portal, glasao 24. avgusta kada je ta tačka prvi puta bila na dnevnom redu Predsedništva BiH, a tada je kazao kako ne želi dolazak novog nemačkog diplomate optužujući ga da namerava da „vitla sabljom i seče glave Srbima“.
Sada je kazao kako je uslov da Nemačka ima novog ambasadora u Sarajevu da se ta država najpre odrekne rezolucije Bundestaga o stanju u BiH. Tom je rezolucijom Dodik proglašen glavnom pretnjom po teritorijalni integritet i stabilnost BiH zbog stalnog promovisanja secesionističke politike i blokade tela vlasti u BiH.
Pored Dodika, u spomenutoj rezoluciji, podsećamo, i Dragan Čović, lider HDZ BiH, označen je kao čovek čije akcije idu u pravcu “uništenja BiH koja je dom za raznoliko stanovništvo te da akcije Dodika i Čovića “predstavljaju pertnju miru u Jugositočnoj Evropi”.
„Ovo je pokušaj okupacije ovog prostora od strane Nemačke koja želi nametati politička rešenja“, kazao je Dodik novinarima nakon sednice Predsedništva BiH komentarišući aktuelnu politiku Berlina.
Dodik je od Džaferovića i Komšića na sednici Predsedništva BiH tražio i da se visoki predstavnik za BiH Kristijan Šmit proglasi personom non grata, no očekivano ni za to nije dobio saglasnost kao ni za zahjev da se gradi novi gasovod prema Srbiji te da Srbija dobije dopuštenje za gradnju aerodrome u Trebinju, navodi vecernji.hr.
Prema poslovniku o radu Predsedništva BiH novi nemački veleposlanik ipak ima saglasnost za preuzimanje dužnosti u Sarajevu osim ukoliko bi Dodik u naredna tri dana njegovo imenovanje proglasio štetnim po vitalne nacionalne interese Republike Srpske.
Ukoliko to učini za konačnu negativnu odluku moraće dobiti podršku dve trećine zastupnika u Narodnoj skupštini RS što mu do sada nije polazilo za rukom jer njegova vladajuća stranka i njeni partneri u tom parlamentu nemaju dovoljno glasova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.