Evropski komesar za proširenje i politiku susedstva Oliver Varhelji (Varhelyi) izjavio je danas da svi u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci moraju raditi zajedno raditi da bi usvojili zakone koji su neophodni za evropski put.
Varhelji je, posle Političkog foruma o evropskim integracijama Bosne i Hercegovine (BiH) u Sarajevu, rekao da bi odluka o početku pregovora BiH sa EU trebalo da budu vetar u leđa da se ispune svi uslovi koji su postavljeni kada je reč o reformama, uključujući i uslove za Plan rasta.
„Jasno je da BiH želi da se pomeri dalje, da ubrza reforme, imamo velike ambicije i podsećamo na zakone koji moraju biti usvojeni. To su uslovi koji treba da budu ispunjeni, kako bismo krenuli u konkretne pregovore“, rekao je evropski komesar.
Istakao je da BiH „mora isporučiti ono što se traži, a da će vrata EU ostati otvorena“.
Prema njegovim rečima, sve institucije treba da rade na primeni uslova iz Plana rasta.
„Spremni smo da im platimo prvu tranšu pre letnjih odmora, ali se pre toga mora usvojiti budžet BiH“, kazao je Varhelji.
Predsedavajuća Saveta ministara BiH Borjana Krišto precizirala je da BiH, da bi dobila 1,8 milijardi evra iz Plana rasta, prvo mora doneti Zakon o budžetu BiH.
„On je ključan i za funkcionisanje, ali i za isplaćivanje prve tranše“, kazala je Krišto.
Ona je istakla da postoji neupitna opredeljenost svih predstavnika vlasti u BiH kada je u pitanju EU put.
Pre Političkog foruma sastanak s Varheljijem održali su lideri političkih stranaka u BiH.
Predsednik Republike Srpske (RS) i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik rekao je da je na evropskom putu u BiH urušena mogućnost dogovora zbog, kako je rekao, visokih zahteva EU.
Naveo je da se to posebno odnosi na usvajanje reformi iz Plana rasta EU za Zapadni Balkan, a kao razloge za nemogućnost dogovora u BiH naveo je usvajanje Rezolucije o Srebrenici i izjave američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija, koga je optužio da želi da zaustavi evropski put BiH.
Prema njegovim rečima, Varhelji je zaslužan što je BiH dobila status pregovarača.
Dodik je naveo da Evropa od BiH traži ubrzanje stvari, poput usvajanje novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savetu (VSTS) i zakona o sudovima, koje su, kako je ocenio, „već poznate, ali koje ne idu“.
Dodao je da se mogu čuti poruke da BiH ide dalje, ali je naglasio da se ne mogu prevazići „rušenja spoljne politike“.
„Sa bošnjačke strane najviše viču kako je ugrožen suverenitet, ugroženo ovo ili ono, a oni su sve učinili da to ugroze kroz ponašanje u UN i ne žele da daju odgovor“, naveo je Dodik.
On je pozdravio nameru evropskog komesara da relaksira proces u BiH, ali i da se na sastanku, kako je naveo, videlo da od toga nema ništa.
„U BiH imate krnji Ustavni sud koji donosi šta on hoće, imate lažnog visokog predstavnika koji opet menja zakone, a Evropa uvek iznova pominje neku priču o vladavini prava, o vladavini ovog ili onog, što je obična i gnusna laž, jer to zaista nije tako“, rekao je Dodik.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez, koji je na sastanku predstavljao Socijaldemokratsku partiju (SDP), ocenio je da je početkom godine u BiH postojao dobar zamah u ispunjavanju prioriteta, ali da su u poslednja dva meseca dominirala politička neslaganja, što je, kako je naveo, ugrožavalo i unutrašnju bezbednosnu situaciju.
Helez je naglasio da je zato važna Misija EUFOR, koji, kako je rekao, pokazuje kapacitete doslednog očuvanja bezbednosti i stabilnosti u zemlji.
Ministar spoljnih poslova BiH i lider Naroda i pravde (NIP) Elmedin Konaković, rekao je da je Varhelji u Sarajevo došao s konkretnom ponudom, ali nije istakao u čemu se ona sastoji.
„EU ima ozbiljnu ponudu, nije to samo dve milijarde maraka. To su prilike koje bi mogle dovesti nove investitore, podići plate, zadržati mlade ljude“, naveo je on.
Ocenio je da EU ima ozbiljne namere, ali da je „izgubljen zamah“ ka evropskim integracijama.
Sastanku u Sarajevu prisustvovali su predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, uključujući državni, entitetski i kantonalni nivo, kao i Brčko distrikta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.