Odluku o ukidanju pritvora donio je Viši sud nakon žalbe odbrane Apelacionom sudu na prethodno rešenje kojim joj je bio produžen boravak u Istražnom zatvoru
Bivšoj predsednici Vrhovnog suda Vesni Medenici ukinut je pritvor.
Odluku o ukidanju pritvora doneo je Viši sud nakon žalbe odbrane Apelacionom sudu na rešenje kojim joj je produžen boravak u Istražnom zatvoru.
Advokat Zdravko Begović je „Vijestima“ kazao da je kao branilac Vesne Medenice, uložio žalbu Apelacionom sudu na rešenje veća Višeg suda o produženju pritvora.
Nakon žalbe advokata, Apelacioni sud je ukinuo rešenje Višeg suda i vratio na ponovno odlučivanje.
Begović je kazao da je Viši sud donio novo rešenje kojim je ukinuo pritvor Medenici jer nema opasnosti od bekstva.
Samostalna savetnica za odnose sa javnošću Višeg suda, Marija Raković izjavila je „Vijestima“ da je danas vanraspravno krivično veće Višeg suda u Podgorici donelo rešenje kojim se ukida pritvor Vesni Medenici.
Njen sin Miloš Medenica koji je označen kao organizator kriminalne organizacije ostaje u pritvoru.
U odnosu na Miloša Medenicu, Raković je navela da ostaje na snazi odluka o produženju pritvora, jer Apelacioni sud u odnosu na njega nije ukinuo rešenje Višeg suda.
Ročište za kontrolu optužnice protiv Medenice i ostalih zakazana je za 17. novembar u Višem sudu u Podgorici.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv okrivljenih Miloša i Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića i „Kopad Company“ DOO Nikšić, za krivična dela stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično delo krijumčarenje, produženo krivično delo davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška telesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Okrivljenom Milošu Medenici se, između ostalog, kako se navodi, stavlja na teret da je u 2019. godini, stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali okrivljena Vesna Medenica, devet okrivljenih lica i okrivljeno pravno lice, sa ciljem vršenja krijumčarenja cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći, te da je, u saizvršilaštvu sa okrivljenim pripadnicima kriminalne organizacije, izbegavajući mjere carinskog nadzora, iz Slobodne carinske zone luke Bar, krijumčario cigarete na carinsko područje Crne Gore, radi prodaje, uz pomoć lažne dokumentacije i davanja mita okrivljenim carinskim službenicima.
Okrivljenoj Vesni Medenici se stavlja na teret da se, u periodu od 2019. do 2021. godine, obavezala da će, korišćenjem svog službenog položaja predsednice Vrhovnog suda i pretpostavljenog uticaja, kao bivše predsednice tog suda, posredovati da se određeni parnični predmeti koji su se vodili pred Višim sudom u Podgorici i Vrhovnim sudom Crne Gore završe u korist privrednih društava „Fab Live“ i „Cijevna Commerce“, bez obzira na činjenično stanje, u čemu joj je pomagao okrivljeni Miloš Medenica i pojedini pripadnici kriminalne organizacije, a da su je na protivzakoniti uticaj naveli okrivljeni Popovići i Petrović, te da je za njeno posredovanje dat mito.
Okrivljenoj Vesni Medenici se stavlja na teret i da je, krajem 2018. i početkom 2019.godine, kao predsednica Vrhovnog suda Crne Gore, podstrekivala okrivljenu Milicu Vlahović Milosvaljević, sudiju Privrednog suda Crne Gore, da zloupotrijebi službeni položaj i u parnici, i suprotno Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, donese privremenu meru u korst Radeta Arsića, kuma okrivljene Vesne Medenice, i njegovog privrednog društva, čime su teže povređena prava druge parnične stranke, navodi se u optužnici.
Okrivljenoj Vesni Medenici takođe se stavlja na teret i da je u 2019. godini, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, koristeći službeni položaj, a u 2022.godini, kao bivša predsednica tog suda, koristeći društveni položaj i pretpostavljeni uticaj, posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore, odnosno sudije Osnovnog suda u Herceg Novom, da izvrše službene radnje suprotno Zakonu o sudskom savetu i sudijama, odnosno Zakonu o parničnom postupku, i donesu odluku u predmetu korist privrednog društva „Carine“.
Okrivljenom Darku Laleviću se stavlja na teret da je, u 2020. godini, iskorišćavanjem svog službenog položaja službenika Uprave policije neovlašćeno posredovao u kupovini opojne droge za okrivljenog Miloša Medenicu, kojem se stavlja na teret da je kupljenu drogu davao na uživanje drugima, ali i da je u kući držao oružje čije je držanje građanima zabranjeno i nosio ga na javnom mestu.
SDT veruje da su Miloš Medenica i njegova majka Vesna, prihvatili mito, nakon što je odlučila da koristeći položaju sudstvu izdejstvuje presudu u korist kompanije “Fab lajv”, koju je tužila firma “Gugi komerc”.
Vlasnici “Fab lajva”, okrivljeni Marko Popović i Bojan Popović, kako sumnja SDT, prihvatili su da plate 181.000 eura, u protivrijednosti u nekretninama, kako bi bilo presuđeno u njihovu korist, a na štetu “Gugi komerca”, koji je takvom odlukom Vrhovnog suda oštećen za 2,3 miliona eura.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.