Mandatar za sastav tehničke vlade može biti nestranačka osoba. Više izvora potvrdilo je juče “Vijestima” da postoji prijedlog da neko iz nevladinog sektora bude mandatar vlasti koji bi pripremao vanredne parlamentarne izbore.
Prema istim izvorima, reč je o osobi koja je dve decenije u NVO sektoru, sa navodno dobrim kontaktima u međunarodnim krugovima, a koja je po svom ukusu deo predstavnika međunarodne zajednice.
Na ovaj način bi se, navodno, pokušalo pacifikovati biračko telo demokrata ukoliko uticajne ambasade uspeju da ih ubede da formiraju tehničku vladu uz manjinsku podršku Demokratske partije socijalista (DPS) predsednika države Mila Đukanovića.
„Vijestima“ je rečeno da međunarodni partneri DPS smatraju „proevropskom strankom“ uprkos brojnim aferama tokom trodecenijske vladavine… Demokratska Crna Gora Alekse Bečića godinama je odlučno tvrdila da nikakav dogovor sa DPS-om nije moguć, ali su sa tom strankom u petak učestvovali u rušenju Vlade Dritana Abazovića.
„Vijesti“ su juče nezvanično saopštile da niko u toj stranci nije razmišljao o nepartijskoj ličnosti.
Naveli su i da nikome nisu uputili poziv za pregovore o formiranju nove vlade koji bi, prema nezvaničnim saznanjima „Vijesti“, mogli da počnu danas.
Bečić je sinoć za TV Vijesti rekao da isključuje mogućnost koalicije sa DPS-om, uključujući i eventualnu podršku manjina te stranke.
Za sada niko nema većinu za formiranje nove vlade nakon izglasavanja nepovjerenja Abazovićevom kabinetu u petak poslije ponoći.
Demokrate su više puta ponavljale da neće praviti vlast sa DPS-om. Demokratski front (DF) takođe neće u koaliciju sa DPS-om, GP URA i Socijalistička narodna partija neće u demokrate, a DPS sa svojim tradicionalnim partnerima takođe nema većinu za novu vlast, pišu Vijesti.
Za međunarodne partnere ulazak DF-a u vladu navodno još uvek nije opcija, uprkos nastojanjima tog saveza da reši krizu resetovanjem odnosa pobednika na izborima u avgustu 2020. i rekonstrukcijom Abazovićeve Vlade, kako bi da se valjano pripremi za vanredne parlamentarne izbore.
To je u subotu potvrdio Stejt department, navodeći za Glas Amerike da SAD ne smatraju DF partnerom, jer „ne podržavaju evropske vrednosti, što uključuje i kritički odnos prema ruskoj agresiji na Ukrajinu, a nisu ni pokazao liderstvo ili spremnost da se postigne napredak u ključnim reformama potrebnim za pristupanje EU“.
Evropski poslanik i izvestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula saopštio je u subotu da „politika Crne Gore mora da odluči da li će nastaviti u pravcu evropskih integracija, ili će postati roba ruskih i srpskih interesa u regionu. “
DF, kako je „Vijestima“ nezvanično rečeno iz tog saveza, nije prihvatljiv Bečiću kao premijeru, a posebno ne pomenutom nestranačkom liku.
U DF-u su ljuti što je propuštena šansa da pobednici izbora 2020. preuzmu vlast i što su demokrate odbile inicijativu za rekonstrukciju Abazovićeve Vlade u kojoj bi učestvovali svi politički akteri osim podnosilaca predstavke izglasavanje nepoverenja njegovom kabinetu.
Iz GP URA juče su poručili da su potpuno jasni – da nova većina treba da se dogovori o novoj izvršnoj vlasti.
„Većina DPS-a i Demokrata koja je pristala na rušenje Vlade Dritana Abazovića – ista većina treba da se dogovori oko nove Vlade. Tako da očekujem da će DPS i Demokrate danas zajedno sjesti za sto i privesti kraju dogovor koji su napravili Đukanović i Bečić“, rekao je juče za „Vijeste“ Miloš Konatar, šef Poslaničkog kluba GP URA.
Za smenu Abazovićevog kabineta u petak je glasalo 50 poslanika. Uz predlagače nepovjerenja Vladi – DPS, Socijaldemokratska partija (SDP), Socijaldemokrate (SD), Liberalna partija (LP) i Demokratska zajednica Albanaca, poslanici Demokratske Crne Gore , Bošnjačka stranka (BS), Prava i Jedinstvena Crna Gora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.