Kripto preduzetnik, a sada premijer Crne Gore Milojko Spajić među prvima je kao fizičko lice u aprilu 2018. godine investirao u kompaniju „Teraform labs“ južnokorejskog državljanina Do Kvona, za koju se pet godina kasnije ispostavilo da je piramidalna šema u kojoj su početni ulagači izgubili više od 40 milijardi dolara, pišu danas Vijesti.
Dokumenti američkog suda pokazuju da je premijer Crne Gore Milojko Spajić kao fizičko lice bio 16. na listi ulagača u „Teraform labs“ „kralja kriptovaluta“ Do Kvona, u fazi kad je ta firma prikupljala kapital za razvoj i istraživanje projekta sa kriptovalutama, koji je posle četiri godine propao, pišu Vijesti. Spajić je do sada tvrdio da je za 75.000 evra prevarena firma u kojoj je radio, a ne lično on. Spajić nije odgovorio na pitanja u vezi sa tokenom luna, niti da li je tužio Teraform i Do Kvona zbog prevare.
Milojko Spajić je kao kripto-preduzetnik među prvima kao fizičko lice u aprilu 2018. godine investirao u kompaniju „Teraform labs“ južnokorejskog državljanina Do Kvona, potpisivanjem ugovora nekoliko dana pre nego što je ona pod tim imenom osnovana u Singapuru, pokazuju dokumenta američke Agencije za hartije od vrednosti (SEC), ali i izjave sadašnjeg premijera i podaci o usponu i padu te firme i njenog osnivača iz relevantnih medija, specijalizovanih za tržište kriptovaluta, pišu Vijesti.
Pet godina kasnije, dodaje podgorički list, ispostavilo se da je „Teraform“ firma koja je stajala iza piramidalne šeme, u kojoj su preko 40 milijardi dolara izgubili i početni ulagači i mnogi ljudi koji su njene proizvode kupovali na kripto berzama i držali svoj novac u Do Kvonovoj kripto kompaniji, čija je likvidacija najavljena pre nekoliko dana.
Spajić do sada nikad nije izričito tvrdio da je Do Kvon, koji trenutno u Crnoj Gori čeka da sudovi odluče hoće li ga izručiti Sjedinjenim Američkim Državama ili Južnoj Koreji radi suđenja za teška krivična dela, prevario njega lično za 75.000 dolara, već samo firmu koja je ili bila njegova ili u kojoj je radio, zavisno od izjave do izjave.
Upravo je 75.000 dolara iznos na koji se Spajić obavezao da uplati ugovorom od 17. aprila 2018. godine sa „Teraformom“, prvog dana prikupljanja novca za taj projekat, stoji u dokumentima predatim njujorškom sudu, navode Vijesti.
Koliko je Spajić uložio kapitala
Finansijski ekspert objasnio je Vijestima da je Spajić time stekao 750.000 tokena luna po ceni od 10 centi, koja je bila najmanja od svih koje su plaćali ostali ulagači u kasnijim fazama projekta, pre izlaska na tržište, jer je u prvoj fazi ulaganje najrizičnije, zbog čega je i cena luna tokena bila toliko niska.
Tog i narednog dana, novac za početni razvoj i istraživanje kripto projekta Do Kvonove kompanije, ukupno oko 13,75 miliona dolara, uplatilo je još 14 fizičkih lica i 10 kompanija, pokazuju podaci iz tabele koju je pomoćnik glavnog računovođe SEC-a Avron Elbaum 19. aprila ove godine dostavio njujorškom sudu, pred kojim se sudilo „Teraformu“ i Do Kvonu.
Kako je „Teraform“ varao ulagače
Tera kriptovaluta je finansijski proizvod, dobijen blokčejn tehnologijom, koje je između ostalih, „Teraform“ plasirao na berze, varajući investitore da njihovu tehnologiju koristi poznati korejski kripto platni sistem Čai za svoje poslovanje, tvrdio je SEC pred sudom.
Druga prevara ulagača, dodao je SEC, je bila da će tržišna vrednost jednog novčića tera uvek automatski iznositi jedan američki dolar, što nije bilo tačno.
Luna token, koji se kasnije mogao prodavati, služio je da „Teraform“ prikupi početni kapital, i da je projekat uspeo, doneo bi ulagačima najveći profit.
„Spajić se žalio kako je izgubio ogroman novac“
Spajić ni Vladina služba za odnose s javnošću nijesu odgovorili na pitanje Vijesti koliko je premijer imao luna tokena neposredno pre kolapsa.
Nekoliko sagovornika Vijesti reklo je da im se Spajić žalio kako je izgubio ogroman novac zbog kolapsa lune/tere.
Jedan od eksperata za finansije, rekao je listu da je Spajić najvjerovatnije zadržao barem deo tih tokena, jer da ih je sve prodao ranije „ne bi bio prevaren“.
Međutim, ako je svoje tokene prodavao po ceni većoj nego što ih je kupio, morao je da plati porez na kapitalnu dobit u Crnoj Gori, gde se vodi kao rezident najkasnije od 2020. godine.
Za šta su osuđeni „Teraform“ i Do Kvon
„Teraform“ i Do Kvon proglašeni su odgovornima za prevaru ulagača, a sa SEC-om su nedavno sklopili sudsko poravnanje prema kojem firma treba da plati 4,37 milijardi u novčanim kaznama i kamatama, a Do Kvon oko 200 miliona dolara u fond za nadokandu štete ulagačima sa svog računa u švajcarskoj „Sygnum banci“, kao i sa ostalih računa, kriptovaluta i tokena PYTH, koje je stekao 18. maja 2021. godine na osnovu token grant ugovora sa kompanijom „Tribal invest Corp“.
Prema poravnanju, firmi je zabranjeno da posluje sa kripto valutama, a Do Kvonu da bude službenik ili direktor bilo koje javne kompanije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.