Više od polovine građana CG smatra da se država kreće u pogrešnom pravcu 1Foto: EPA-EFE/ BORIS PEJOVIĆ

Procent građana Crne Gore koji smatraju da se Crna Gora kreće u pogrešnom ili veoma pogrešnom pravcu prelazi polovinu (51.6 odsto), dok manje od trećine taj pravac vidi kao dobar ili veoma dobar, pokazuje istraživanje koje su danas objavili Centar za građansko obrazovanje (CGO) i agencije DAMAR.

Dodaju da natprosečno veće nezadovoljstvo postojećom situacijom izražavaju Crnogorci i nacionalne manjine, mlađa populacija i oni višeg obrazovnog nivoa. Suprotnog stava su, navodi se, građani i građanke srpske nacionalnosti.

Nešto više od sedmine (13.8 odsto) građana i građanki cene da je nakon godina dana rada ove Vlade i godinu i po od uspostavljanja nove parlamentarne većine mnogo bitnih stvari promenjeno na bolje, dok je oko trećine (31.1 odsto) vidi neke manje promene.

Više od četvrtine (26.9 odsto) je mišljenja da je gore nego u vreme kad je DPS rukovodio, a petina (29.9odsto) smatra da je sve isto, odnosno da se ništa bitno ni kvalitativno nije promenilo. I u ovom delu se razlike identifikuju na etničkoj ravni.

„Ovi podaci treba da budu pažljivo analizirani od strane sadašnje parlamentarne većine i Vlade jer su oni snažan pokazatelj izneverenih očekivanja građana i građanki“, ocenila je Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a komentarišući rezultate istraživanja.

Jedan od ključnih političkih događaja u decembru bio je potpisivanje Memoranduma o saradnji od strane imeđu URE, SNP-a, CIVIS-a, i manjinskih stranka (Bošnjačke partije, Force i Albanske alternative). Taj čin ima podršku skoro polovine građana i građanki, dok oko petine ima negativan stav, a trećina nema mišljenje.

Većinsko je i uverenje da će Memorandum doprineti prevazilaženju polarizacije u društvu ili da daje važan doprinos demokratizaciji društva i uključenju manjina. Svaki deseti građanin, pak, Memorandum vidi i kao sredstvo za rušenje Vlade, a isti broj i onih koji su stava da taj dokument pomaže DPS-u da se vrati na vlast.

Izlaz iz tekuće političke krize najčešće se vidi u hitnom raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora (28.1odsto). Slede oni koji smatraju da je ključ u smeni ove Vlade i uspostavljanju prelazne/manjinske Vlade na rok od oko pola godine ili godinu tokom kojih bi bili održani novi izbori. Nešto malo više od šestine smatra da ova parlamentarna većina treba da nastavi da funkcioniše kao do sada, a kad je reč o zagovornicima rekonstrukcije Vlade više je onih koji podržavaju rekonstrukciju bez premijera Zdravka Krivokapića (15.3 odsto) nego sa njim na čelu (9.3 odsto).

Poseban segment decembarskog istraživanja odnosio se na spoljno-političke oslonce kroz vizuru građana i građanki.

“Očekivano, najveći broj njih tu vidi Evropsku uniju, koja je prepoznata i kao glavni donator institucijama i organizacijama u Crnoj Gori, ali i kao izvor najvećih stranih investitora u u našoj zemlji. Takođe, u pomenutim segmentima izdvajaju se još Rusija, SAD, Srbija, i u značajnije manjem obimu Nemačka, Turska i Kina“, naglasio je Vuk Čađenović, izvršni direktor Damar agencije analizirajući ovaj deo pitanja.

„Efekte izazovne ekonomske situacije mnogi građani i građanke snažno osećaju, pa tako kad saberu sve prihode svog domaćinstva, više od 72 odsto smatra da teško ili veoma teško mogu da plate neophodne račune. Nasuprot njima tek svaki peti građanin može lako ili veoma lako da pokrije svoje troškove. I to je jedno od retkih pitanja u kojima se poništavaju razlike među građanima“, zaključio je Čađenović.

Prikupljanje podataka je obavljeno CAPI metodom, od 21. do 26. decembra 2021. na troetapnom stratifikovanom slučajnom uzorku koji je obuhvatio 1001 građanina i građanku Crne Gore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari