Vlada Republike Srpske briše "rodni identitet" iz Krivičnog zakonika 1Foto: Vlada Republike Srpske

Vlada Republike Srpske izbrisala je pojam „rodni identitet“ iz utvrđenog nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika RS.

Kako je saopšteno nakon sednice Vlade RS održane u Banjaluci 4. jula, zakon je menjan da bi se uskladio „sa odredbama Ustava RS“ koji ne pominje ovaj pojam, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

Rodni identitet podrazumeva lični osećaj vlastitog roda. Odnosi se na subjektivni doživljaj sebe, bilo kao žene ili muškarca, ili nečeg drugog.

„Ustav RS propisuje da su građani RS ravnopravni u slobodama, pravima i dužnostima, jednaki su pred zakonom i uživaju istu pravnu zaštitu bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, veroispovijest, socijalno poreklo, rođenje, obrazovanje, imovno stanje, političko i drugo uverenje, društveni položaj ili drugo lično svojstvo“, navodi se u saopštenju.

U izmenjenom Zakoniku, čiji Nacrt je ranije objavljen na sajtu entitetskog Ministarstva pravde, navedeno je da se briše pojam „rodni identitet“ i na nekoliko mesta menja pojmom „drugo lično svojstvo“.

Trenutni Krivični zakonik Republike Srpske navodi da je krivično delo iz mržnje, između ostalog, ono koje je počinjeno zbog „rodnog identiteta nekog lica“.

U izveštaju Saveta Evrope od prošlog marta o pravima transrodnih osoba, navedeno je, između ostalog, da bi rodni identitet i rodno izražavanje trebali da budu posebno prepoznati „u zakonodavstvu protiv diskriminacije“.

Prema zakonodavnoj proceduri u RS, o nacrtu zakona se prvo izjašnjavaju poslanici, te ako ga izglasaju, ide na javnu raspravu ukoliko se proceni da za to postoji potreba.

Vlada na osnovu toga utvrđuje predlog zakona, o kojem ponovo glasaju poslanici, nakon čega slijedi nekoliko uglavnom proceduralnih koraka pre stupanja zakona na snagu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari