Vojni stručnjak: Ako Orban i Vučić nastave da destabilizuju region, biće kažnjeni 1Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

Stručnjak za informacione nauke i bezbednost i vojni ekspert Gordan Akrap u Novom danu zagrebačkog N1 komentarisao je sukob Izraela i Hamasa koji se odvija u Gazi i povremeno na granici sa Libanom.

Čini se da se ključni trenutak dogodio sinoć kada je projektil pogodio bolnicu u Gazi. Izraelci tvrde da iza toga stoji Hamas, a ta teroristička organizacija da je odgovoran Izrael. I sve to u trenutku kada u Tel Aviv stiže američki predsednik Džo Bajden, koji je zbog pomenutog napada odložio posetu Amanu u Jordanu. Utisak je da je propuštena prilika za dogovor na Bliskom istoku.

„Nadam se da ne. Morate biti hladne glave i racionalno sagledati šta se dogodilo. Snimci i dokazi pokazuju da je napad teško mogao doći sa izraelske strane. Analizirajući to, Izraelu ova situacija najmanje odgovara, a najviše radikalnim i ekstremističkim terorističkim krugovima. Takođe znamo da je masakr 7. oktobra upravo izazvan pokušajem da se zaustavi pregovarački proces između Izraela, Saudijske Arabije i SAD. Ako dođe do toga, Hamas prestaje da bude političko, vojno i ideološko pitanje, postaje samo pitanje bezbednosti. Ne samo za Izrael, već prvenstveno za Jordan, Egipat i Saudijsku Arabiju“, rekao je Akrap i nastavio:

„To bi Hamas dovelo u velike nevolje, ozbiljnije od onih koje predstavlja Izrael. Ne treba zaboraviti da su to suniti, koje podržava šiitski Iran. Ovo je disproporcija u islamskom svetu terorističkih organizacija i pokazatelj je potrebe da se na sinoćne događaje sagledava objektivno i hladne glave. Kažem, Izraelu to najmanje odgovara jer je, evo, odložen sastanak u Jordanu“.

Da li je uopšte moguće saznati ko je ispalio tu raketu ako znamo da u slučaju drona koji je pao u Zagrebu nikada nismo saznali odakle je tačno došla.

„Relativno je teško uporediti te dve situacije. Ono što se dogodilo u Zagrebu nije ponudilo ni približno toliko informacija kao sada kada se sve snima 24 sata dnevno. Oni će takođe dokazati ko je odgovoran“, rekao je on.

Takođe je istakao da se terorizam ne može pobediti tenkovima i oružjem, već deradikalizacijom.

„Obaveštajna zajednica ima prokletstvo da može hiljadu puta da spreči terorističke napade, a jedan neuspeh je dovoljan za katastrofu. Mislim da je Izrael znao da Hamas pokreće određene aktivnosti, ali postoje razlozi zbog kojih je nivo pripravnosti i budnosti pao, zbog čega signali nisu prepoznati. Ujedno, to je bio i poslednji dan čitavog niza praznika u Izraelu“, istakao je Akrap.

Angažovanjem u ovom slučaju, Amerikanci ne žele da se slične greške ponove, zato su pojačali interesovanje za oblast od koje su nekako odustali poslednjih godina, a koje su započete povlačenjem iz Iraka. Kina je tada preuzela ulogu posrednika, što se videlo u trenucima kada je za isti sto uspela da posadi predstavnike Irana i Saudijske Arabije. Zato je zanimljivo videti šta se dešava u Kini, gde trenutno nije samo Putin, tu su Viktor Orban i Aleksandar Vučić. Da li se formira novi savez?

„Teško je reći, sastanak je pod velom tajne, ali će uskoro stići mnogo zvaničnih i nezvaničnih informacija. Ovde vidimo da Orban i Vučić imaju zanimljive uloge u Evropskoj uniji, ali i na Zapadnom Balkanu. Njihovo delovanje više nikoga ne iznenađuje i ako se njihovo delovanje nastavi uništavanjem EU i NATO iznutra, kao i nastavkom destabilizacije ovog prostora, sigurno će snositi finansijske i druge posledice“, zaključio je Gordan Akrap za zagrebački N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari