Vojni stručnjak iz Hrvatske o hapšenju hrvatskog špijuna: "Klasična obaveštajna diverzija koju su nam Srbi podvalili, srećom još nemaju Goli otok" 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/DS)

Stručnjak za informatiku i bezbednost i vojni stručnjak Gordan Akrap gostovao je u zagrebačkom Novom danu gde je komentarisao dešavanja u Srbiji proteklih dana, uključujući i navodno hapšenje hrvatskog špijuna.

„Čini se da je reč o klasičnoj obaveštajnoj diverziji koju su Srbi po ko zna koji put izvršili u hrvatski medijski prostor kako bi skrenuli pažnju sa procesa koji se dešavaju unutar Srbije i koji opterećuju srpsku političku elitu“, kaže Akrap za N1.

On je prokomentarisao i da li je reč o hrvatskom državljaninu ili o diplomati.

„Ako se radi o hrvatskom diplomati, moraju odmah da ga puste i obaveste ambasadu šta su uradili i da je ta osoba radila aktivnosti koje su neprihvatljive po Bečkoj konvenciji i diplomatskim odnosima i ta osoba trenutno napušta Srbiju. Međutim, to se nije dogodilo 36 sati, te nijedan hrvatski diplomata nije uhapšen. Ukoliko se radi o hrvatskom državljaninu, postoji obaveza da se o tome obavesti nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo. Međutim, naša ambasada nije upoznata s tim, pa možemo reći da ni ona nije hrvatski državljanin. Da je srpski državljanin, već bi to objavili. Pitanje je da li se šta desilo i ako jeste šta se desilo i šta se pokušalo predstaviti kao taj čin. Ne bih više uopšte obraćao pažnju na to“, rekao je Akrap.

Uticaj Putina i Rusije u Srbiji

Akrap je prokomentarisao i koliki je i kakav uticaj Putin i Rusija imaju u Srbiji.

„Izuzetno veliki. Oni kontrolišu skoro celu medijsku scenu. U političkom smislu pokazuju da su moćni. Aleksandar Vulin je čist ruski igrač. Brojni su primeri srpske zavisnosti i oslanjanja na Rusiju. Odnos Srpske pravoslavne crkve i Ruske pravoslavne crkve je takođe jedan od važnih procesa koji mi na Zapadu moramo da počnemo da dubinski analiziramo“, smatra Akrap.
Uloga međunarodne zajednice

Osvrnuo se i na ulogu međunarodne zajednice u procesima koji se odvijaju u Srbiji.

„Sasvim je izvesno da je jedan od ključnih stavova koji i dalje sprečava aktivno uključivanje Evropske unije, posebno NATO-a, u demokratizaciju Srbije i njen bolji razvoj, to što predsednik Vučić celokupnu vojnu proizvodnju koju Srbija proizvodi šalje u Ukrajinu.

On je odgovorio i na pitanje koliko dugo može da opstane narativ da strane zemlje žele da svrgnu Vučića i da se upravo na tome zasniva njegova snaga.

„Sve dok mu bude dozvoljeno da kontroliše celokupnu medijsku scenu i političke i društvene procese u Srbiji. Pogledajte šta se desilo sa Severinom. Nemate diskurs demokratije. Zbog verbalnog delikta. Kakvi su spiskovi koji postoje u srpskoj policiji? Ali to je politika KGB-a, politika bivše Udbe. Srećom, još nemaju Goli otok“, dodao je Akrap.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari