"Vulin je pretnja po BiH": Sagovornici Danasa o zabrani potpredsedniku Vlade Srbije da u Bosnu preleti u srpskom državnom avionu 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Prema tvrdnjama potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, u utorak mu je bilo onemogućeno da bude u Prebilovcima u Bosni i Hercegovini (BiH) na obeležavanju stradanja Srba 1941. jer niko iz Vlade BiH nije „hteo“ da potpiše dozvolu za prelet srpskog državnog aviona.

„Prelet preko BiH nije zabranjen, već su mudro ćutali sat vremena pred let, a onda su rekli u Ministarstvu Edina Forta, kako nema niko da potpiše prelet jer su svi na godišnjem odmoru. Čak nisu smeli ni da kažu da je zabranjeno“, kazao je Vulin na televiziji „Pink“.

No, Vulin je stigao u Prebilovce kod Čapljine na obeležavanje godišnjice ratnog zločina nad Srbima iz Drugog svetskog rata.

Po dolasku u Hercegovinu, rekao je da je „mala pakost trajala jednu noć“ i da mu političko Sarajevo nije dozvolilo prelet aviona u BiH.

„Bili su veliki, važni i snažni, ali ja sam danas, ipak, sa svojim narodom. Neka se oni raduju svojoj pakosti i uživaju malo u tome da oni važni, ali ja sam danas sa svojim narodom“, rekao je Vulin.

Pre Vulinovog dolaska, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je protestnu notu Ministarstvu vanjskih poslova BiH, izažavajući neuadovoljstvo zbog sprečavanja Vulina da prisustvuje otvaranju izložbe u Prebilovcima, posvećene stradanju srpskog naroda u Drugom svetskom ratu i istaklo da ta odluka vlasti BiH nesumnjivo predstavlja kršenje dobrosusedske diplomatske prakse.

Na protestnu notu srspskog ministarstva odogovorilo je ministarstvo iz BiH, odnosno ministar spoljnih poslova Elmedin Konaković, koji je potvrdio za N1 da Vulinu nije odobren dolazak u BiH helikopterom, pošto je zahtev stigao prekasno, rekavši da nije hteo da krši procedure pošto je reč o osobi koja „svakodnevno podriva teritorijalni integritet i suverenitet u BiH“.

Ovu situaciju, kao nastavak podizanja tenzija između dve zemlje – suseda – za Danas su komentarisali Amina Čorbo Zećo, urednica novinske agencije Patria iz BiH i Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam.

Čorbo Zećo: Nerazumno ponašanje i jedne i druge strane

Amina Čorbo Zećo, ističe da je nerazumno ponašanje i bosnaske i srpske strane te i jedna i druga koriste određene situacije da bi pravili probleme koje će, kako navodi, plasirati u javnost za svoje populistučke potrebe.

"Vulin je pretnja po BiH": Sagovornici Danasa o zabrani potpredsedniku Vlade Srbije da u Bosnu preleti u srpskom državnom avionu 2
foto: N1.ba

„Ako se pročitaju međudražavni sporazumi jasno je da je sve uređeno, a što dokazuje opet da oni sami prave probleme kako bi ih tobože rješavali“, primećuje Čorbo Zećo.

Prema njenim rečima, lično Vulin je involviran u odlukama o zabrani ulaska nekih bosansko-hercegvačkih državljana u Srbiju, koja ne mogu da budu pretnja nacionalnoj bzebednosti Srbije, „što se ne može reći za Vulina koji predstavlja ozbiljnu pretnju za nacionalnu bzebednost BiH“.

„Dakle, potpuno je nebitna činjenica da li su postojeće vlasti zabranile Vulinu ulazak helikopterom, kada je on automobilom bez smetnji ušao u BiH. Znači, sadašnje vlasti u BiH ne razumiju ko i na kakav način predstavlja prijetnju po nacionalnu sigurnost“, naglašava Čorbo Zećo.

Popov: Nemamo normalnu komunikaciju sa Sarajevom

Za  Popova, ova situacija nam može pokazati na kom su nivou odnosi između Beograda i Sarajeva.

"Vulin je pretnja po BiH": Sagovornici Danasa o zabrani potpredsedniku Vlade Srbije da u Bosnu preleti u srpskom državnom avionu 3
foto FoNet Aleksandar Mijailović

On smatrae da Beograd nema normalnu komunikaciju sa Sarajevom, te da je Vulin najčuveniji po tome da provocira Sarajevo i dovodi u pitanje celovitost BiH.

„On je promovišući „srpski svet“ u Banjaluci, rekao je da treba da se ujedine srpske zemlje. To ne može da ne iziritira. Da li je ovde bilo takva situacija da nikoga nije bilo da potpiše ili je to namerno urađeno, ostaje nama da spekulišemo. Verovatno je ovo drugo, s obzirom da je Vulin u pitanju. On je skandal majstor posebno kada je reč o BiH. To je moguća reakcija Konakovića ili nekog drugog“, primećuje Popov.

Danasov sagovonik naglašava da, s obzirom na to da je Vulin ipak ušao u BiH automobilom, postoji potpuno drugačija procedura za ulazak vozilom nego što je reč kada je u pitanju prelet vazduhoplova.

„Ovim se reklo da nije reč o nekome ko je persona non grata, već da nadležni organ koji je trebalo da odobri to nije bio tu. Na taj način to mogu da opravdaju“, zaključuje Popov.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari