Vlada Republike Severne Makedonije izdvojila je skoro 615 miliona evra za amortizaciju cenovnih šokova izazvanih pandemijom i vojnim sukobom u Ukrajini.
Kako je saopšteno iz Vlade, šrošle godine su preduzete mere za amortizaciju poskupljenja, a ove godine usvojen je dodatni set od 26 mera za podršku standardu građana i preduzeća, ali i za finansijsku podršku kompanijama preko Razvojne banke.
„Zahvaljujući ovim merama imamo najnižu cenu nafte i naftnih derivata u regionu. Efekti vladinih odluka su se isplatili. Zamrzavanjem cena hrane i potom smanjenjem poreza na dodatu vrednost sa pet odsto na nula odsto, uspeli smo da sprečimo ogroman rast cena“, navedeno je u saopštenju.
Dodatno, cene osnovnih prehrambenih proizvodi su očuvane ograničenjem na maloprodajne i veleprodajne marže radi zaštite standarda građana: „Bez ovih mera, računi za hranu bili bi veći za 1.500 denara mesečno.“
U okviru mera dodatno za ugrožene kategorije građana obezbeđena je finansijska podršku od 1.000 denara mesečno, kako bi mogli da pokriju svoje račune, a minialna minimalna dignuta na 18.000 denara.
„Vlada je u prošlosti sve resurse usmeravala na suočavanje sa krizom. Merama za održavanje likvidnosti preduzeća i likvidnosti energetskog sektora, kao država odlučili smo da subvencionišemo 80 odsto računa za struju. Bez ovih mera računi za struju građana bili bi viši za 2.150 denara“, navodi se, kao i da bi bez ograničenja marži i smanjenja PDV-a naftni derivati, samo po osnovu PDV-a plaćani 300 denara više.
Povećana je i prosečna plata, a u većini sektora u zemlji u protekle godine plate su porasle za više od 20 odsto u protekle tri godine.
Vlada je, saopšteno je još, „korak bliže ostvarenju obećanja o minimalnoj prosečnoj zaradi od 30.000 denara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.