Rezultati analize kvaliteta morske vode na 114 lokacija, koju je Institut za biologiju mora sproveo u periodu od 12. do 19. avgusta ove godine, pokazali su da je na 76,3 odsto lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 16,7 odsto lokacija dobrog, na 5,3 odsto zadovoljavajućeg, dok je na 1,8 odsto lokacija voda bila lošeg kvaliteta.
Ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na crnogorskim kupalištima uglavnom dobrog kvaliteta, tj. da je na većini lokacija sanitarno ispravna i bezbedna za kupanje i rekreaciju.
Kako je saopšteno, klasifikacija voda za kupanje u okviru ovogodišnjeg Programa praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode vrši se u skladu sa članom 8 Pravilnika o načinu i rokovima za sprovođenje mera obezbeđivanja očuvanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vode za kupanje (“Službeni list Crne Gore”, br. 028/19), kojim se vode za kupanje klasifikuju kao: „odlične“, „dobre“, „zadovoljavajuće“ i „loše“.
„U opštini Ulcinj, od ukupno 18 lokacija na kojima se realizuje Program praćenja sanitarnog kvaliteta, morska voda je bila odličnog kvaliteta na 16 lokacija, dok je na 2 lokacije voda bila zadovoljavajućeg kvaliteta. Analize su pokazale da je morska voda bila odličnog kvaliteta na 13 lokacija u opštini Bar, dok je na preostale 2 lokacije voda bila dobrog kvaliteta.
U opštini Budva, kvalitet morske vode bio je odličan na 32 lokacije, a dobar na 2 lokacije. U Bokokotorskom zalivu, u opštini Tivat, od ukupno 10 lokacija voda je bila odličnog kvaliteta na 5 lokacija, na 1 lokaciji voda je bila dobrog kvaliteta, na 3 lokacije zadovoljavajućeg kvaliteta, dok je na 1 lokaciji kvalitet vode bio loš. Analize su pokazale da je u Kotoru na 10 lokacija voda bila odličnog kvaliteta, na 4 lokacije dobrog, a na 1 lokaciji lošeg kvaliteta. U Herceg Novom uzorkovana je voda na ukupno 22 lokacije, od čega je na 11 lokacija bila odličnog, na 10 lokacija dobrog, a na 1 lokaciji zadovoljavajućeg kvaliteta“, kaže se u saopštenju.
Loša voda za kupanje zabeležena je na lokacijama “Uvala Pržno” u opštini Tivat i “Žuta plaža 01” u opštini Kotor.
„Na kupalištima na ovim lokacijama istaknuta je crvena zastavica, kao simbol zabrane kupanja. Podaci o sprovedenim ispitivanjima dostavljeni su i Republičkom inspektoru za vode, koji će preduzeti mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Institut za biologiju mora nastavlja uzimanje uzoraka morske vode sa ovih lokacija, a o dobijenim rezultatima će naknadno obavijestiti javnost“, navodi se u saopštenju.
Rezultati ispitivanja kvaliteta morske vode, kao i podaci o temperaturi mora, temperaturi vazduha i salinitetu za svako pojedinačno kupalište, mogu se pogledati na posebnoj aplikaciji koja se nalazi na internet stranici www.morskodobro.me, koja je dostupna na crnogorskom i engleskom jeziku, prenosi RTCG.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.