
U Banjaluci se obeležava Sretenje, Dan državnosti Republike Srbije i Republike Srpske. Zajedničko obeležavanje rezultat je Deklaracije Svesrpskog sabora, a odgovor iz Sarajeva stigao je munjevito.
Nikada nećemo dozvoliti da budemo pokoreni, poručio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u svom govoru na Svečanoj akademiji u Banjaluci, kojoj je prisustvovao državi vrh Srbije i predstavnici entitetske vlasti.
Sloboda je, kaže Dodik, sveta reč i on nikada neće dozvoliti da srpski narod bude pokoren. Pozvao je Srbe da jačaju Srbiju i ne dozvole, kako je rekao, da njen napredak pod Aleksandrom Vučićem stane. Njegov govor je kulminirao još jednom pretnjom secesijom.
Zatečena i zarobljena
„Gospodine predsedniče Srbije, gospodine Vučiću, dobrodošli u državu srpskog naroda, Republiku Srpsku, koja prvi put kao svoj dan državnosti obeležava upravo Sretenje“, počeo je Dodik govor, pa nastavio u istom tonu, što je izazvalo lavinu reakcija.
„Republika Srpska je zatečena i zarobljena u Bosni i Hercegovini i znam da mnogi ne vole ovo da slušaju, ali Republika Srpska mora da povede svoj oslobodilački proces protiv Bosne i Hercegovine, jer u njoj nećemo završiti na dobar način. To je nešto što ovaj narod hoće“, rekao je Dodik i izazvao aplauz i salve oduševljenja.
A narod, tačnije građane Banjaluke, pitali smo da li uopšte znaju šta se obeležava u njihovom gradu, koji je domaćin obeležavanja Sretenja, kako u nazivu manifestacije stoji, Dana državnosti Srbije i Republike Srpske.
„Vidim sve je zatvoreno, pročitala sam negde da dolazi Vučić. Ne znam zašto bismo mi obeležavali Sretenje“. „Da, da znam, ali ne znam kakve mi imamo veze sa tim. Neka obeleže, ali nismo mi roboti da se prešaltamo s datuma na datum“. „E ne mogu ih više. Sve mi se zgadilo. Ubili su nas u svakom smislu.“ Tako su nam rekli neki od Banjalučana.
Istočni izlaz
A što se tiče reakcije na secesiju i „oslobodilački proces protiv Bosne i Hercegovine“, najoštriji je bio hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić, saopštivši da se iz BiH može izaći napuštanjem zemlje na jednom od graničnih prelaza.
„Između Bosne i Hercegovine i Srbije, politička elita RS radije bira Srbiju. To je njihov izbor. A mi im možemo poručiti da je izlaz iz Bosne i Hercegovine u pravcu Srbije, na graničnim prelazima, na istoku zemlje. Na Rači, Karakaju i slično“, kategoričan je bio Komšić.
Predsednik Srbije Aleksadar Vučić rekao je da Srbija nikada neće okrenuti leđa svom narodu s druge strane Drine i da će podržati svaku odluku koju donesu. Na trenutke je bio i emotivan, stavljajući u kontekst reči „Javite Srbiji da je volim“ Dragoljuba Kesića, jednog od petorice preminulih u veleizdajničkom procesu koji se vodio u Banjaluci 1916. godine, u kojem je bilo čak 156 zatvorenika.
„Ja ću večeras da počnem time što ću reći: javite Srpskoj da je volim“, rekao je Vučić, na Svečanoj akademiji u Banjaluci, osvrnuvši se na Sretenjski Ustav.
Ko je dobar, a ko nije
„I dizao je Karađorđe ustanak 1804. Imali smo jedan od najmodernijih ustava, ali nam nikada nisu davali punu slobodu. Gušili su nas i sprečavali, svi drugi su mogli sve, samo mi nikada nismo mogli ni pola od onoga što su drugi mogli. Menja se vreme u svetu, nikada ne treba da radimo ništa protiv bilo koga drugog. Ništa protiv Bošnjaka nećemo, ali nećemo da dozvolimo ni njihovim političarima da nas ponižavaju i udaraju kao džak“, rekao je Vučić, ističući da će odgovoriti na svaku političku provokaciju i laž kojih je, tvrdi, bezbroj iz dana u dan.
Vučić kaže da želi mir i stabilnost, ali je nedopustivo mešanje Sarajeva u unutrašnja pitanja Srbije.
„A kada smo se mi mešali u vaše političke odnose u Sarajevu? Nikada. A šta vi radite svaki dan? Svaki dan menjate vlast u Beogradu i donosite odluke ko je dobar, a ko nije. Koga briga ko je vama dobar, a ko nije. Niste vi ti koji ćete da odlučujete o vlasti u Beogradu. O tome će odlučivati srpski narod“, rekao je Vučić, aludirajući na reakcije bošnjačkih političara iz Sarajeva u poslednja dva dana.
privremeno obustavi primena Zakona o grbu zastavi i himni RS, kojim je bilo predviđeno isticanje simbola drugih država. Zakon je i usvojen u novembru prošle godine kako bi mogao da se primeni na manifestacije poput ove i zakonski reguliše isticanje zastave i grba Srbije zajedno sa simbolima Republike Srpske.
Sud je međutim uvažio apelaciju bošnjačkog člana Predsedništva Denisa Bećirovića, koji je odluku pozdravio navodeći da je Deklaracija Svesrpskog sabora bila razlog za obraćanje Ustavnom sudu BiH, zbog mogućih posledica kroz stvaranje „srpskog sveta“.
„Nema dana državnosti Republike Srpske“
Bećirović je u tom kontekstu rekao da Aleksadar Vučić, ugrožava mir i bezbednost ne samo u regionu, već i u čitavoj Evropi, upravo realizacijom koncepta „jedan narod, jedan sabor, jedan vođa“.
„Vučićev pokušaj da Dan državnosti Republike Srbije nametne kao dan državnosti RS predstavlja nezapamćen oblik kršenja međunarodnog i nacionalnog prava. Vučić mora da zna da ne postoji pojam državnost Republike Srpske, jer taj entitet nije bio i nikada neće biti država“, naveo je Bećirović u reakciji na obeležavanje Dana državnosti Srbije zajedno sa vlastima RS.
Slično misli i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković, iako je nešto blaži u osudi. Upozorava da nikakvo obeležavanje dana državnosti entiteta ne može da postoji, a da je u BiH dobrodošao svako ko želi dobro ovoj zemlji.
„Dan državnosti Vučić želi da obeleži u Bosni i Hercegovini, ali vezati to s danom državnosti Republike Srpske, delom BiH, bh-entiteta, to za sada ne izgleda dobro. Reagovaćemo na svaku pojavu koja se na takvom susretu desi“, rekao je Konaković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.