"Srpske vlasti šijuniraju aktiviste i novinare": Šta regionalni mediji pišu o "skandaloznom "izveštaju Amnestija? 1Foto: Shutterstock

Policija i obaveštajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke proizvode i ranije nepoznati špijunski softver za ilegalno praćenje novinara, aktivista za zaštitu životne sredine i aktivista za građanska prava, navodi se u izveštaju Amnesti internešenela, koji su preneli brojni svetksi mediji, među kojima je i britanski Gardijan.

Izveštaj pokazuje kako se mobilni forenzički proizvodi izraelske firme Cellebrite koriste za otključavanje i izvlačenje podataka sa mobilnih uređaja pojedinaca, koji su zaraženi novim Android špijunskim sistemom, NoviSpy.

A kako o tome izveštavaju regionalni mediji?

“Skandalozni izveštaj: Srpske vlasti koriste izraelske softvere za špijuniranje novinara i aktivista”, naslov je teksta koji donosi bosanski Klix.ba.

Portal citira Dinušiku Disanajake, zamenicu regionalnog direktora Amnestija za Evropu, koja je naglasila da „vlasti u Srbiji koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmerene protiv civilnog društva“, te da izveštaj ukazuje da proizvodi Cellebrite mogu predstavljati „ogromnu opasnost“ za aktiviste „kada se koriste izvan stroge zakonske kontrole“.

U tekstu se takođe napominje da je Amnesti saopštio da je obavestio Android i Gougl o ovom softveru i da je on uklonjen s pogođenih Android uređaja, kao i da je Gugl poslao upozorenja o „napadima koje podržava vlada“.

“Cellebrite nije dao nikakav odgovor ili komentar na izveštaj, koji je poslat pre objavljivanja, navodi Amnesti. Vlasti Srbije na sličan način nisu odgovorile na zahteve za komentar. Tokom procesa istraživanja, izraelska kompanija je poslala Amnestiju kratak odgovor u kojem se navodi da to nije kompanija za nadzor i da nije obezbedila tehnologiju sajber-nadzora ili špijunski softver”, navodi klix.ba.

Hrvatski Index.hr piše da su aktivisti na meti špijunskog softvera priznali da su istraumirani.

„Ovo je neverovatno efikasan način za potpuno obeshrabrivanje komunikacije među ljudima. Sve što kažete moglo bi se upotrebiti protiv vas, što vas parališe i na ličnom i na profesionalnom nivou“, rekao je jedan aktivista koji je tražio da bude anoniman, piše portal.

Crnogorske Vijesti ukazuju da nalazi otkrivaju sveprisutnu i rutinsku upotrebu invazivnog špijunskog softvera, uključujući i Pegasus špijunski softver kompanije NSO Group, zajedno sa novim domaćim sistemom špijunskog softvera NoviSpy za Android uređaje, koji je prvi put otkriven u ovom izveštaju.

Konstatuje se, kako se dodaje, i široko rasprostranjena zloupotreba mobilnog forenzičkog alata UFED kompanije Cellebrite usmerena protiv aktivista za zaštitu životne sredine i lidera protesta u Srbiji.

„Vlasti u Srbiji koriste ove alate sistematski protiv mirnih demonstranata koji su već prečesto zbog svog aktivizma podvrgnuti neopravdanoj kriminalizaciji. Ova nezakonita praksa digitalnog nadzora i prikupljanja podataka usmerena protiv civilnog društva krši ljudsko pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka, i duboko utiču na druga prava i slobode, uključujući pravo na slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja“, navodi se u izveštaju, pišu Vijesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari