Međunarodna orgnizacija Repurteri bez granice ocenila je da će biti još jedan udarac slobodi medija u Crnoj Gori ako novi Zakon o medijima stupi na snagu i pozvala predsednika Crne Gore Mila Đukanovića da ne potpiše taj Zakon, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE).
Obaveza novinara da otkrije izvor, na zahtev državnog tužioca, što je sadržano u Zakonu bila bi teška povreda poverljivosti izvora novinara, ocenilia je organizacija Reporteri bez granica.
„Ako novi Zakon o medijima stupi na snagu, to će biti još jedan udarac slobodi medija u Crnoj Gori, koja je već na 105. mestu indeksa Reportera bez granica. Vrlo uznemiravajuće je što se čini da Zakon, umesto poboljšanja medijskog okruženja ima politički cilj služenja interesima Vlade. Na to upućuje činjenica da ga je vladajuća većina odobrila bez opšteg političkog konsenzusa (bez podrške opozicije) i trebalo bi da stupi na snagu neposredno pre parlamentarnih izbora zakazanih za 30. avgust“, kaže šef odseka za Evropsku uniju i Balkan, Pavol Salaj za RSE.
Zbog toga, predsednik Crne Gore ne bi trebalo da potpiše Zakon i trebalo bi da ga vrati parlamentu na izmene (amandmane), poručuje Pavol Salaj.
Skupština Crne Gore je u ponedjeljak, 27. jula, glasovima vladajuće koalicije usvojila novi Zakon o medijima, na osnovu kojeg novinar na zahtev Tužilaštva mora odati izvor ako je to „neophodno radi zaštite interesa nacionalne bezbednosti, teritorijalnog integriteta, zaštite zdravlja“.
Salaj smatra da je zaštita povjerljivog novinarskog materijala od objavljivanja osnovni uslov za slobodu medija:
„Bez toga je ugrožena vitalna uloga novinara u demokratskom društvu i rizikuje se da izvori budu odvraćeni od deljenja informacija od javnog interesa sa medijima. Čak i u vreme kriznih situacija, novinari moraju da budu u mogućnosti da komuniciraju sa svojim izvorima ali na poverljiv način“, rekao je Salaj.
Zaštita novinarskih izvora presudna je za slobodu medija, a obaveza njihovog otkrivanja ozbiljno je uplitanje u slobodu izražavanja, koja bi morala da se ograniči samo na izuzetne slučajeve, ocenili su iz Evropske komisije (EK) za RSE.
„Važno je da crnogorski pravni okvir pruži uslove koji će doprineti efikasnoj slobodi izražavanja, što je jedna od osnovnih vrijednosti Evropske unije, presudna u procesu pridruživanja Crne Gore Uniji“, rekla je za RSE portparolka EK Ana Pisonero.
Prema rečima Pisonero, momenat usvajanja Zakona odgovornost je crnogorskih vlasti.
Direktorka Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Milka Tadić-Mijović kaže da je Zakon korak unazad za ionako problematičnu slobodu medija u Crnoj Gori.
Marko Vešović, novinar lista Dan, kaže da je novi Zakon o medijima još jedan vid pritiska na medije koji se bave problemima organizovanog kriminala i korupcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.