Lista od 338 novinara, političara, istoričara i drugih javnih ličnosti kojima je Ukrajina zabranila ulazak na svoju teritoriju brzopotezno je skraćena za nekoliko imena novinara iz Velike Britanije, Nemačke i Španije, a posle intervencije ambasadorke Velike Britanije u Kijevu, pišu evropski mediji. Na listi su bili novinari Bi-Bi-Sija, Paisa i Cajta, ali nisu na njoj malo zastupljeni ni novinari iz našeg regiona.
Ovi su se ljudi na „crnoj listi“ našli odlukom Saveta za bezbednost Ukrajine koja je postala pravosnažna ukazom ukrajinskog predsednika Petra Porošenka jer su navodno opasnost po „nacionalne interese, bezbednost i teritorijalnu celovitost“ te zemlje.
Imena novinara Bi-Bi-Sija skinuta su sa liste odmah, dok je za sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost Ukrajine najavljeno preispitivanje crne liste i odvajanje „pravih novinara od ruskih propagandista“.
„Sloboda štampe ima veliku vrednost. Predsednik je odlučio da sa liste izbriše novinare Bi-Bi-Sija. Savet za bezbednost će se naknadno izjasniti“, saopštio je portparol ukrajinskog predsednika Petra Porošenka.
Na stavljanje svojih novinara na „crnu listu“ oštro je reagovao Bi-Bi-Si, a i nemački mediji ne mogu da se načude otkud na listi nemački novinar Mihael Ruc, koji je svojevremeno radio za crkveni list Rajnski merkur, tvrdi nemački Badiše cajtung, a zatim pisao komentare za nedeljnik Cajt i dnevni list Frankfurter algemajne cajtung. On je prema navodima nemačkih medija sada savetnik u Nemačko-ruskom forumu i Peterburškom dijalogu, koji služe kao diskusione platforme između Nemačke i Rusije, pišu nemački mediji, i podsećaju da su ova dva foruma trn u oku Kijevu koji ih optužuje da imaju za cilj da spreče približavanje Ukrajine EU.
Korake namerene da ograniče slobodu medija zapazili su sada i na njih oštro reagovali predstavnici mnogih evropskih političkih partija.
Jednogodišnja zabrana ulaska u Ukrajinu i zamrzavanje imovine u toj zemlji izrečeni su i novinaru makedonskog dnevnog lista Dnevnik kao i bugarskoj novinarki i poslanici krajnje desne bugarske partije „Ataka“ Magdaleni Taševoj koja je za skopski Dnevnik rekla da je bila dvaput u Ukrajini kao član 28-člane grupe posmatrača tokom referenduma na Krimu, ali ranije i tokom izbora u Donjecku.
Taševa je rekla da je revoltirana što slobodu govora na ovakav način krši čovek koga je Zapad izabrao da demokratizuje Ukrajinu.
„Da li je trebalo da krijem istinu o onome što sam videla, da ne kažem da glasanje nije bilo fer i demokratsko, zar to treba da budu kriterijum za ovakav korak ličnosti koja tvrdi da je u potpunosti prodemokratski orijentisana, a istovremeno je vlasnik oko 20 ukrajinskih medija i ukrajinski predsednik“, rekla je Taševa.
Ministarstvo inostranih poslova Makedonije je zainteresovane skopske medije obavestilo da je započelo proceduru ispitivanja okolnosti zbog kojih su se makedonski građani, među kojima je i bivši makedonski v.d ambasador u Moskvi Dragan Janjatov, našli na „crnoj listi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.