Glasanje za novog predsednika Sjedinjenih Država 3. novembra bilo je „najsigurnije u američkoj istoriji“, saopštili su američki izborni zvaničnici, čime su odbacili navode aktuelnog šefa države Donalda Trampa o izbornim prevarama.
„Nema dokaza da je bilo koji sistem glasanja obrisao ili izgubio glasove, promenio glasove ili da je na bilo koji način ugrožen sistem glasanja“, stoji u saopštenju vladinih izbornih predstavnika.
Tramp je tvrdio da je „obrisano“ 2,7 miliona njegovih glasova.
On nije priznao pobedu Džozefa Bajdena, koga su još prošlog vikenda sve glavne medijske kuće u SAD „proglasile“ novim predsednikom na osnovu projekcije glasova.
Tramp je od tada krenuo u pravosudnu bitku u ključnim državama, gde je podneo tužbe na osnovu navoda o „široko rasprostranjenim izbornim prevarama“.
Današnje saopštenje izborne komsiije označava, ocenjuje se, pobijanje tih tvrdnji o izbornim neregularnostima, piše Bi-Bi-Si.
Zajedničko saopštenje potpisao je Koordinacioni savet vlade SAD za izbornu infrastrukturu koji čine visoki zvaničnici Odseka za nacionalnu bezbednost i američka izborna komisija, kao i zvaničnici na nivou američkih država koji nadgledaju izbore i predstavnici industrije glasačkih mašina.
„Izbori 3. novembra bili su najsigurniji u američkoj istoriji. Trenutno, širom zemlje, izborni zvaničnici preispituju i dvostruko proveravaju čitav izborni proces pre objave konačnih rezultata“, stoji u saopštenju koje je istaknuto i na sajtu cisa.gov (CISA – Agencija za sajber-bezbednost i sigurnost infrastrukture, koja je deo Odeljenja za nacionalnu bezbednost).
Kako stoji, „iako znamo da je bilo mnogo neosnovanih tvrdnji i prilika za pogrešne informacije o našem izbornom procesu, uveravamo vas da možete imati najveće poverenje u bezbednost i integritet naših izbora“.
„Kada imate pitanja, obratite se izbornim zvaničnicima kao glasu od poverenja koji nadgleda izbore“, navodi se u saopštenju.
Šef CISA Kristofer Krebs je u četvrtak objavio saopštenje stručnjaka za izborne zakone u kojem se navodi: „Molim vas, nemojte ponovo da objavljujete neutemeljene tvrdnje o biračkim mašinama, čak i ako ih iznosi predsednik“.
Pomoćnik direktora CISA Brajan Ver podneo je ostavku u četvrtak, pošto je Bela kuća to zatražila ranije ove nedelje, prenosi Rojters.
Takođe, kako navodi ova agencija, i Krebs očekuje otkaz.
Nekoliko sati ranije, Tramp je na Tviteru objavio da je softver za glasanje koji se koristi u 28 država „izbrisao“ milione njegovih glasova.
Bi-Bi-Si prenosi da su ti navodi verovatno potekli od krajnje desnih mreža kao što su „Breitbart“ i „One America News Network“.
U međuvremenu, sve veći broj republikanaca podržava pozive da se izabranom predsedniku Bajdenu dostavljaju svakodnevne obaveštajne informacije.
Senator Lindzi Grejem, Trampov saveznik, jedan je od onih koji tvrde da bi Bajden trebalo da počne da dobija „tajni predsednički memorandum“, kao što je to uobičajeno kod dolazećih predsednika.
Republikanski senatori Čak Grasli, Džon Kornin i Džon Tjun se slažu sa tim, dok lider manjine u Predstavničkom domu Kevin Mekarti navodi da Bajden „trenutno nije predsednik“, te da bi trebalo sačekati.
Između 10 i 20 republikanaca u Kongresu, piše Si-Bi-Es, čestitalo je Bajdenu ili prihvatilo da je vreme za promenu vlasti.
Ali većina tek treba da prizna njegovu.
Demokrata i bivši predsednik Barak Obama, sa druge strane, tvrdi da uticajni republikanci „podrivaju demokratiju“ slažući se sa tvrdnjama Trampa o izbornoj prevari.
Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi kaže da ovaj „apsurdni cirkus“ znači da je pandemija kovida-19 zanemarena.
Demokratski senator Kris Kuns u izjavi za Si-En-En tvrdi da su neki republikanci tražili da u njihovo ime čestita Bajdenu jer, kako ukazuje, „nisu u stanju da to učine javno“.
Lider senatske manjine, demokrata Čak Šumer rekao je da republikanski političari „namerno bacaju sumnju na izbore“ iz jednog jedinog razloga – „straha od Donalda Trampa“.
Novinari koji prate dešavanja na Kapitol Hilu kažu da su republikanski zastupnici uznemireni da ne dođe do otuđenja Trampove baze.
Uticajne ličnosti u Republikanskoj stranci, kako se navodi, nadaju da će Tramp pomoći u kampanji za dva mesta u Senatu u januaru u Džordžiji, koji će odlučiti da li će republikanci zadržati kontrolu u tom domu Kongresa.
Bajden je u prednosti u odnosu na Trampa sa 5,3 miliona glasova i znatno više osvojenih elektorskih glasova od praga od 270 glasova nužnih za pobedu.
Pojedini izveštaji ukazuju da je Tramp navodno svom krugu pirjatelja kazao da želi da osnuje kompaniju za digitalne medije kako bi preuzeo konzervativnu mrežu Foks Njuz, jer sada oseća da mu nedostaje puna podrška te mreže.
Prema navodima Si-Bi-Es-a, Tramp takođe otvoreno razmatra kandidaturu za izbore 2024, kada bi, kako se navodi, vratio izgubljeni mandat.
Bajdenu čestitke iz Kine
Peking – Kina je juče čestitala izabranom predsedniku SAD Džozefu Bajdenu na pobedi na predsedničkim izborima, prenosi AP. „Poštujemo izbor američkog naroda“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin. „Čestitamo Džou Bajdenu i Kamali Harris“, rekao je Vang. Rusija, međutim, kako se navodi, čeka zvanične rezultate. Bajden je u četvrtak razgovarao telefonom sa poglavarom Rimokatoličke crkve papom Franjom, koji je dao svoje „blagoslove i čestitke“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.