Republikanac Glen Jangkin pobedio je u utorak na izborima za guvernera u Virdžiniji kandidata demokrata Terija Mekolifija, a slična je i situacija u Nju Džersiju gde je u blagom vođstvu Džek Sijatareli iz republikanskih redova u odnosu na demokratu Fila Marfija.
Demokrate su, međutim, zabeležile pobedu u Njujorku u trci za gradonačelnika, gde je bivši policajac Erik Adams potukao republikanca Kurtisa Slivu, te će postati drugi Afroamerikanac na čelu grada.
Ovi izbori se smatraju jednim od prvih testova podrške za dve glavne partije u SAD nakon izbora Džozefa Bajdena za američkog predsednika prošle jeseni. Rezultati glasanja za guvernera su takođe pokazatelj snage Demokratske partije uoči izbora sledeće godine na kojima će stranka braniti soju tanku većinu u oba doma Kongresa, pišu agencije i podsećaju da je u ove dve države u predsedničkoj trci prošle godine Bajden odneo ubedljivu pobedu u odnosu na Donalda Trampa.
Mekolif je izbornu kampanju sprovodio s Bajdenom i bivšim predsednikom SAD Barakom Obamom, ali to očito nije bilo dovoljno, pošto zaostaje u okruzima u kojima je Bajden odneo pobedu 2020. On je guverner Virdžinije bio od 2014. do 2018. i cilj mu je bio da se vrati na funkciju. Inače, zakonom je zabranjeno da aktuelni guverner traži uzastopne mandate. Kako pišu agencije, Mekolif je blizak bivšem predsedniku SAD Bilu Klintonu i bivšoj državnoj sekretarki Hilari Klinton.
Jangkin se pristalicama obratio u Šantiliju malo iza jedan posle ponoći i poručio da su pobedili. Pedeset-četvorogodišnji politički novajlija je rekao da je to „odlučujući trenutak“ za milione građana Virdžinije „koji dele snove i nade“. On je obećao da će „transformaciju početi već prvog dana“ jer „nema vremena za gubljenje“.
Tokom kampanje je akcenat stavio na pitanje rasizma u školama i obaveznom nošenju maske zbog kovida 19. Ima 25 godina staža u globalnoj investicionoj firmi, a na političkoj sceni je postao popularan tek u poslednjih nekoliko nedelja.
Nekoliko sedmica uoči glasanja dvojica kandidata su bila izjednačena u anketama. Tokom kampanje su se uglavnom sukobljavali oko pitanja kao što su ekonomija Virdžinije, pandemija kovida 19 i obrazovanje. Često su jedan drugog napadali zbog veza s Bajdenom, odnosno Donaldom Trampom.
Ovaj rezultat glasanja u Virdžiniji poklapa se sa padom Bajdenovog rejtinga na 42 odsto, kao i sa tim da njegova politička platforma visi u vazduhu, pošto su njegove demokrate nedavno odbile da glasaju u Predstavničkom domu Kongresa SAD o njegovoj nacionalnoj agendi u vrednosti od 2,75 biliona dolara.
Bajden je prvo pokušao da ubedi demokrate da izglasaju paket za obnovu infrastrukture u vrednosti od oko bilion dolara koji je već prošao u Senatu. Takođe je nastojao da progura predlog finansiranja ekonomije i mera protiv klimatskih promena u vrednosti od 1,75 biliona dolara.
U međuvremenu, Njujork je dobio novog gradonačelnika, drugog tamne boje kože u svojoj istoriji posle Dejvida Dinkinsa koji je na čelu grada bio od 1990. do 1993. Bivši policajac demokrata Erik Adams pobedio je na izborima u utorak republikanca Slivu, radio-voditelja koji je poznat i po osnivanju Anđela čuvara, grupe dobrovoljaca za sprečavanje kriminala, sedamdesetih godina prošlog veka.
Adams je bio na putu da lako odnese pobedu, s obzirom da se ispostavilo da je nakon više od polovine prebrojanih listića on bio u prednosti sa 66 odsto u odnosu na 29 odsto za Slivu. Adams (61) će stupiti na funkciju u januaru kada će biti suočen sa borbom za oporavak od pandemije koronavirusa od kojeg je do sada umrlo više od 34.500 Njujorčana. On će dužnost preuzeti od demokrate Bila de Blazija koji je ograničen na dva mandata.
Adams je obećao da će se boriti protiv neefikasnosti gradske uprave i javnu bezbednost učiniti centralnim delom svoje kampanje. U pobedničkom govoru je pozvao na jedinstvo i ispričao svoju priču o tome kako je kao dete iz radničke porodice došao do funkcije gradonačelnika. „Njujorčani su danas izabrali jednog od svojih. Ja sam vi“, rekao je Adams.
Centristički političar je obećao uspostavljanje ravnoteže između borbe protiv kriminala i okončanja rasne nejednakosti prilikom sprovođenja zakona.
Rođen je u Bruklinu 1960. Rekao je da se pridružio njujorškoj policiji da bi pokušao da promeni silu iznutra, pošto su ga, kako je ispričao, policajci pretukli kada je imao smo 15 godina. Kao policajac je osnovao antirasistički sindikat, a kasnije je izabran u lokalnim vlastima Njujorka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.