Metropoliten muzej umetnosti u Njujorku u svojoj kolekciji ima više od 1.000 objekata koji su povezani sa ljudima navodno umešanim u zločine u vezi sa krađom antikviteta, navodi se u novom izveštaju Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ).
Najmanje 1.109 objekata u kolekciji Metropolitena, najvećeg i najposećenijeg muzeja u Sjedinjenim Državama, je ranije bilo u vlasništvu pojedinaca koji su bili optuženi ili osuđeni za zločine koji uključuju pljačkanje i trgovinu antikvitetima, otkrili su ICIJ i neprofitna organizacija Fajnens ankavered (FU) u pregledu kolekcije antikviteta muzeja, prenosi Si-En-En.
Za manje od polovine ovih objekata postoje dostupni podaci o tome kako su oni izašli iz zemalja iz kojih potiču.
A od preko 250 antikviteta u Metu koji imaju veze sa Nepalom i Kašmirom – dve zemlje koje su naročito pogođene pljačkama – za samo tri su navedeni podaci kojima se objašnjava kako su objekti napustili područja iz kojih vode poreklo, navodi se u izveštaju.
Takođe, mnogi objekti u kolekciji Metropolitena imaju jasnu povezanost sa pojedincima koji su bili umešani u pljačkanje ili trgovinu antikvitetima, navodi ICIJ.
Muzej ima gotovo dve desetine objekata koji su nekada pripadali američkom dileru antikvitetima Robertu E. Hehtu.
Met je počeo da nabavlja objekte od Hehta 1950-tih i nastavio je sa tim čak i nakon što su ga italijanski tužioci optužili za krijumčarenje 1959. i 1961.
Slučaj protiv Hehta je kasnije odbačen pošto je zastareo, a on je preminuo 2012, prethodno uporno poručući da je imao bilo kakvu ulogu u ilegalnom izvozu umetnina.
Metropoliten takođe ima preko 800 objekata koji su nekada pripadali Džonatanu P. Rosenu, Hehtovom poslovnom partneru koji je zajedno sa njim optužen u Italiji 1997.
Drugih 85 objekata u kolekciji je povezano sa Subašom Kapurom, koji je prošle godine u Indiji osuđen na 10 godina zatvora zbog prekršaja u vezi sa trgovinom.
„Metropoliten predstavlja primer za muzeje širom sveta. Ako Met dopušta takve stvari, čemu možemo da se nadamo od ostatka tržišta umetninama“, rekla je za ICIJ Tes Dejvis, izvršna direktorka grupe za borbu protiv trgovine antikvitetima Koalicija antikviteta.
Tokom proteklih nekoliko godina u ovom muzeju je izvršeno više zaplena visokog nivoa.
Prošle godine su najmanje 29 objekata iz kolekcije zaplenile vlasti u SAD, uključujući egipatske bronze, grčke biste i drevne posude, šlemove i statue iz celog sveta, navodi ICIJ.
Muzej je 2019. pristao da vrati jedan 2.000 godina star kovčeg iz starog Egipta koji je dospeo u središte pažnje pošto je TV zvezda Kim Kardašijan pozirala pored ovog artefakta tokom dobrotvornog događaja Met gala te godine.
Istragom kancelarije oblasnog tužilaštva Menhetna potvrđeno je da je kovčeg ukraden i da ga je muzej kupio nakon što je jedan diler umetninama muzeju pokazao „loše falsifikovanu“ dozvolu za izvoz, navodi ICIJ.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.