Ruske RIA Novosti tvrde da će u Srbiji biti "još gore": "Zapad ima mnogo razloga da ruši Vučića" 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Hoće li obojena revolucija uspeti u Srbiji, pitanje je koje se postavlja u tekstu upozoravajućeg naslova „Biće još gore“ koji su danas objavile ruske RIA Novosti.

Kako se navodi, srpske vlasti su uverene da Zapad podržava proteste protiv rudarenja litijuma koji su zahvatili zemlju. Pre toga, u nemire u Beogradu zbog dva masovna ubistva porošle godine i parlamentarnih izbora mogli su takođe da budu umešani predstavnici SAD i Evropske unije.

Predsednik Aleksandar Vučić najavio je pripremu državnog udara, pozivajući se na ruske obaveštajne službe, ukazuje ruska agencija. Premijer Miloš Vučević je uveravao da neće dozvoliti nikakvu obojenu revoluciju.

Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin posetio je Moskvu prošle nedelje, napominju. Razgovarano je o „aktivnom učešću spoljnih sila u veštačkoj eskalaciji tenzija“ u Srbiji.

Vulin je zahvalio ruskim specijalnim službama na „upozorenju o organizovanju masovnih nereda i pokušaju državnog udara“.

„Cenimo čvrstinu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i celog njegovog tima u suprotstavljanju ovim pokušajima, u održavanju onih principa koji iritiraju Zapad“, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

Nasuprot tome, američki Stejt department je sve nagoveštaje o umešanosti u srpske proteste nazvao „lažnim“.

Vašington je, takođe, istakao da im je Vulinov stav „dobro poznat“. Bivši šef srpske obaveštajne službe BIA je pod američkim sankcijama od jula 2023. između ostalog i „zbog veza sa Rusijom“.

Iz Brisela je poručeno da su „kontakti sa Moskvom tokom agresije u Ukrajini nekompatibilni sa vrednostima EU i evropskim integracijama“.

To na Vučića nije mnogo uticalo, pišu RIA Novosti.

„Poslednja tri dana pažljivo sam proučavao koliko su novca u našu zemlju poslali ove i prošle godine – stotine miliona evra, čak sam predložio Vladi da to treba smatrati direktnim stranim ulaganjima i mi ćemo biti rekorderi u tome“, rekao je sarkastično.

Protesti protiv litijuma u Beogradu počeli su 10. avgusta, podseća se.

Prema procenama policije u njima je učestvovalo oko 27 hiljada ljudi. Opozicija tvrdi da je bilo 40 hiljada. Demonstranti su blokirali železničke stanice i vladine zgrade, navode.

Ukazuje se da ljudi nisu srećni što je rudarenje metala povereno australijsko-britanskom Rio Tintu umesto domaćoj kompaniji.

Optužuju RIO Tinto da zanemaruje životnu sredinu i kulturno nasleđe zemalja u kojima posluje.

Rudarenje retkih zemnih metala u Srbiji u interesu je i EU. Činjenica je da Evropljani trenutno uvoze 98 odsto sirovina iz Kine i zaista žele da se otarase takvog monopola, navodi RIA Novosti.

To je korisno i za Beograd, jer će u budućnosti imati sopstvenu proizvodnju litijum-jonskih baterija, odnosno učešće u proizvodnji električnih vozila.

Veruje se da Srbija ima 17 odsto evropskih rezervi litijuma. Ovo bi bilo dovoljno za dugo vremena. Ministarstvo finansija procenjuje da bi industrija mogla da generiše 13 milijardi dolara godišnje.

Amerikanci očigledno žele da iskoriste situaciju. Bela kuća je krajem jula poslala novog predstavnika za Balkan Aleksandra Kasanofa.

On uopšte nije stručnjak za region Balkana, piše prokremaljki medij, ali je radio u Kijevu tokom Evromajdana. Pored toga, bio je pomoćnik podsekretara za politička pitanja Viktorije Nuland i njenog naslednika Džona Basa.

Balkanista Oleg Bondarenko podsetio je u razgovoru za RIA Novosti da je sporazum o proizvodnji litijuma u ​​Srbiji sklopljen još 2011. u vreme predsednika Borisa Tadića.

Ruske RIA Novosti tvrde da će u Srbiji biti "još gore": "Zapad ima mnogo razloga da ruši Vučića" 2
foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

„Rio Tinto već skoro deset godina ulaže u infrastrukturu, ali kada su 2019. bili blizu pokretanja proizvodnje, Srbija je mesec i po dana protestovala. Nalazišta se nalaze u blizini zaštićenog kulturnog. Vlasti su bile privremeno obustavile koncesiju, ali sada žele da je nastave“, objasnio je on.

Projekat je izuzetno koristan za malu i ne baš bogatu državu, ističe Bondarenko.

„Nije važno ko je na vlasti: svaka vlada je zainteresovana za rudarenje litijuma“, naveo je.

Što se tiče pretnje obojenom revolucijom, ona uvek ostaje, ali ti protesti nisu inspirisani Zapadom, pojašnjava Bondarenko. Samo što se opozicija drži svake prilike da destabilizuje situaciju, ukazuje.

„“Sada je litijum, pre toga je bilo ubistvo školaraca, Srbija ima visok nivo političke kulture … ali Vučić vešto upravlja rizicima i nalazi zajednički jezik sa određenim kategorijama stanovništva, uključujući i postizanje dogovora sa nekim opozicionim liderima“, naglašava Balkanist.

Denis Denisov, ekspert Finansijskog univerziteta pri Vladi Rusije, primećuje aktiviranje srpskog nevladinog sektora, finansiranog iz EU i SAD. „Oni se ponašaju prilično oštro, to je pretnja stabilnosti“, napominje Denisov.

„Zapad ima mnogo razloga da ruši Vučića“, nastavlja on. „On ne želi da prizna nezavisnost Kosova, ne pridružuje se antiruskim sankcijama, formirao je proruski kabinet ministara.

Predsednik i njegov tim i dalje samouvereno prolaze kroz sve testove, ali povremeno upozoravaju na mogućnost revolucije u boji kako se niko ne bi opustio“.

„Postoji potencijal za državni udar. Globalna ekonomska kriza uzima svoj danak, a margina sigurnosti nije tako velika kao u zemljama EU. Blagostanje stanovništva opada. To je ono što Vučićevi protivnici žele da iskoriste“, kaže ruski ekspert.

Ipak, u dogledno vreme ne treba očekivati velike šokove, dodaje on. Zapad, naravno, sprema državni udar, ali biće potrebno dosta vremena, zaključuje sagovornik RIA Novosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari