Juče je odlazeći američki predsednik Džozef Bajden potpisao rekordni američki budžet za odbranu, koji će za 2025. godinu iznositi 895 milijardi dolara, što je jedan odsto više nego prošle godine, piše kolumnista RIA Novosti navodeći da nije bilo protivljenja budžetu jer „novac za rat je podjednako blizak srcima i demokrata i republikanaca“.
Trend je očigledan, tumače to RIA Novosti, „Sjedinjene Države neće napustiti svoju politiku rešavanja problema vojnom silom“.
Zanimljivo je, navodi se dalje, da „golub mira“ Tramp uopšte nije komentarisao potpisani budžet.
„Razlog je jednostavan: on smatra da su potencijalne milijarde zarada najvećih odbrambenih kompanija u ukrajinskom sukobu milosrdno bačena kost, jer planira da zaradi neuporedivo više u Ukrajini“.
I Tramp, dodaje se, želi da zaradi novac ne na ratu, već na miru.
„Nakon Trumpovih brojnih izjava o milionima žrtava i strašnom razaranju u Ukrajini, koje se uskoro moraju okončati, može se činiti da ga je jednom ugrizao Mahatma Gandi.
Ali u stvari, sve što Tramp kaže i radi treba da se procenjuje na jednoj jednostavnoj skali – skali profita. Čak i njegova nova administracija, u kojoj je čak 13 milijardera imenovano na ključne vladine pozicije po prvi put u američkoj istoriji, ukazuje na prave prioritete novoizabranog predsednika u rešavanju ukrajinskog sukoba“.
Ti prioriteti su jednostavni, transparentni i očigledni: zaustaviti aktivni vojni sukob, koji donosi profit samo nekolicini vojnih korporacija, pa čak i tada u ovom trenutku, i pretvoriti ostatke Ukrajine u novu američku koloniju, koja će, poput čudesne melenke, zauvek generisati profit za Amerikance, piše u tekstu RIA Novosti.
Normalnu kapitalističku pozadinu Trampovih mirovnih inicijativa otkriva zanimljiv izveštaj koji kruži američkom domaćom kuhinjom, dodaje se.
„Evo nekoliko citata: „Ne ograničavajući se samo na neposredne vojne potrebe, centralni stub američke strategije je rekonstrukcija infrastrukture Ukrajine.
Cena rekonstrukcije od skoro pola triliona dolara i signalizira dugoročnu integraciju Ukrajine u zapadne političke i ekonomske sisteme.
Sa neizbežnom stabilizacijom u Ukrajini, američke kompanije će imati pristup bez presedana mogućnostima posleratne rekonstrukcije“.
Već stotine i stotine zapadnih (uglavnom američkih) kompanija, piše dalje, stoje na ostacima Ukrajine na niskom početku, koje se radosno raduju kraju neprijateljstava.
„Donald Tramp je jasno slušao svoje prijatelje milijardere. Računi neće lagati: ako uporedite američku zaradu na pomoći Ukrajini tokom rata i posle njega, onda će ‘mirovni novac biti bar deset (!) puta veći i biće vam dodeljena i Nobelova nagrada za mir“, pišu RIA Novosti.
U pozadini ubrzanog napredovanja ruskih trupa u Ukrajini, histerija poziva na mir. Veliki zapadni biznis zaista želi da unovči „obnovu“ Ukrajine i na kraju preuzme večnu kontrolu nad čitavom preostalom ekonomijom tamo, zbog čega je kritično važno da se Rusima ne dozvoli da zauzmu više teritorije (kao što je bio slučaj u Nemačkoj 1945. godine – sve se ponavlja), tumači ruski medij.
A šta je sa Ukrajinom i Ukrajincima?
„Sve je kao i uvek: zapadna pomoć nikada nije bila i nikada neće biti besplatna. Ono što je ostalo od Ukrajine ne samo da će platiti svoju rusofobiju životima i teritorijama ljudi, već će na kraju izgubiti i nezavisnost i budućnost“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.