Riker: Stavovi nekih lidera o Zapadnom Balkanu kao iz 19. veka 1Foto: EPA/SABAH ARAR

Razočaravajuće je videti određene lidere sa stavovima o Zapadnom Balkanu, sličnim onima iz 19. veka, izjavio je Filip Riker, pomoćnik američkog državnog sekretara, za Radio Slobodna Evropa (RSE), osvrćući se na to što Savet Evropske unije nije postigao saglasnost o otvaranju pristupnih pregovara sa Severnom Makedonijom i Albanijom.

Evropska perspektiva, ideja da građani ovih evropskih zemalja žele da uđu u Evropsku uniju, bila je ključni sastavni deo naše spoljne politike, rekao je Riker i dodao da SAD podržavaju tu ideju kroz programe pomoći i diplomatiju, jer misle da je to u najboljem interesu za te zemlje, region i Evropu.

Razočaravajuće je videti određene lidere sa stavovima o Zapadnom Balkanu, sličnim onima iz 19. veka. Nadamo se da je to samo privremena prepreka za koju će zemlje imati priliku na proleće, kao što je rečeno, da donesu novu odluku koja će omogućiti otvaranje pristupnih pregovora, naglasio je Riker.

To je, naravno, samo početak jednog dugog procesa, čitav niz poglavlja kroz koja će te zemlje proći, baš kao što su pre njih kroz ta poglavlja prolazile nove zemlje članice, u primeni neophodnih reformi kako bi ispunile kriterijume i zahteve za članstvo u EU, dodao je on.

Znam da Savet nije tražio nove korake, već su samo odložili odluku i nadamo se da je to upravo samo odlaganje, izjavio je američki diplomata. Riker je istakao i da Vašington podržava dijalog Kosova i Srbije od samog početka, da podržava napore Evropske unije i pokušava da bude partner u tim naporima, pominjući imenovanje specijalnih izaslanika Metjua Palmera i Ričarda Grenela.

Upitan koliko su realne šanse da Beograd i Priština dođu do mirnog rešenja, Riker je rekao da veruje da su šanse realne. Verujemo da postoji volja na obe strane, što je najvažnije, da postoji želja svih naroda u regionu da žive mirno i da nađu način da se idu napred i u pogledu potpunije integracije u evropske i transatlantske institucije (saveze), da nađu način da bolje osiguraju bezbednost, stabilnost i prosperitet svim ljudima u regionu, istakao je on.

On je objasnio i da Vašington nije fokusiran na ideju promene granice već na to da „dve zemlje nađu put napred i unapred smišljene ideje kako bi moglo da se nađe rešenje, nije način da se to radi“.

Prema njegovim rečima, važno je da ljudi u regionu shvate da je potrebno da žive zajedno. Geografija je realnost, susedi su susedi i to se neće promeniti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari