Džejkob Ris-Mog je tvrdokorni pristalica Bregzita i jedan od najradikalnijih i najuticajnijih protivnika Evropske unije među torijevcima. Mnogo konzervativaca ovog multimilionera vidi kao mogućeg naslednika Tereze Mej – piše dopisnik Zidojče cajtunga (SZ) iz Londona.
Ris-Mog (49), poslanik iz grofovije Somerset, nastoji da šefici vlade i Konzervativne partije Terezi Mej oteža život, navodi autor Bjern Finke. On uporno insistira da se takozvani bekstop između Ujedinjenog Kraljevstva i Irske, kojim, prema sporazumu o izlasku Britanije sa EU treba da se izbegne „tvrda granica“, mora da se promeni ukoliko se želi da on i drugi „Bregzit-entuzijasti“ glasaju za ugovor. U utorak je Donji dom raspravljao o daljem razvoju situacije oko Bregzita, a Ris-Mog je ponovo bio zahtevan pregovarač.
Uoči referenduma 2016. Ris-Mog je sa velikom posvećenošću „bubnjao“ u korist izlaska, a posle glasanja usmerio je svoju energiju na borbu za takozvani tvrdi Bregzit koji isključuje članstvo u zajedničkom tržištu ili carinsku uniju, opisuje autor. Januara 2018. izabran je za predsednika Evropske istraživačke grupe (ERG), saveza protivnika EU u poslaničkoj grupi torijevaca.
„Ove pristalice tvrdog Bregzita pre svega se protive bekstopu u sporazumu o izlasku iz EU. Ta pravila mogla bi kraljevstvo da zadrže u carinskoj uniji sa EU kako bi sprečila carinske kontrole na irskom ostrvu“, piše Finke. „Privremeni vrhunac gerilskog rata Ris-Moga protiv kursa za Bregzit njegove premijerke dostignut je u decembru. Tada je (konzervativni) klub pod vođstvom ERG glasao o tome uživa li Mej još njegovo poverenje. Mej je pobedila, a Ris-Mog se pokazao kao veliki gubitnik. On je njene rezultate nazvao ‘užasnim’ i pozvao je da se dobrovoljno povuče“.
Takvo ponašanje se, po mišljenju autora, ne uklapa u imidž staromodnog, ekscentričnog džentlmena koji Ris-Mog inače rado kultiviše. On potiče iz dobrostojeće porodice iz Somerseta, gde je odrastao. Otac mu je bio glavni urednik konzervativnog lista Tajms. Pošto je završio skupe privatne škole poput Itona, Ris-Mog je studirao istoriju na Oksfordu. Još kao đak interesovao se za investicije, i kao dvanaestogodišnjak se na sastanku najviših rukovodilaca jedne firme žalio na niske dividende. To štampi nije moglo da promakne – na jednoj fotografiji vidi se kako mladi DŽejkob sa kravatom čita Fajnenšel tajms, okružen plišanim medama.
NJegova žena je u brak takođe donela puno novca; njihovo šestoro dece dobilo je imena po papama i svecima jer je Ris-Mog katolik. Prvi put se kandidovao za parlament kada mu je bilo 27 godina, ali nije imao uspeha. Tek 2010. je iz trećeg pokušaja u jednoj drugoj izbornoj jedinici postao član Donjeg doma. Zbog njegovog staromodnog stila ismevan je kao „poslanik za XVlll vek“. „Nikada nisam nastojao da budem moderan čovek“, rekao je tim povodom.
„Zabavni i autoironični nastupi, međutim ne mogu prikriti da se njegovi stavovi kreću na krajnje desnim marginama partije. Ris-Mog je protiv homoseksualnih brakova i abortusa, odbacuje velikodušna socijalna davanja i razvojne subvencije i – kao njegov otac ranije – tvrdokoran je protivnik EU“, navodi nemački novinar. „Poslanik sa uglađenim manirima, otmenim akcentom i radikalnim stavovima dugo je bio bizarna, marginalna ličnost u Vestminsteru. Međutim, sada puno članova partije u istraživanjima javnog mnjenja mogu da zamisle Ris-Moga kao naslednika Tereze Mej. Za svoju omiljenost, političar ima da zahvali Bregzitu. On je dobitnik izlaska. Zemlja pak ima puno toga da izgubi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.